| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

W takim przypadku płatnik składek (zleceniodawca) od 20 lipca 2013 r. powinien zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA z kodem 04 11 xx. Wyrejestrowania z tych ubezpieczeń powinien dokonać z datą 1 września 2013 r. na formularzu ZUS ZWUA.

Od 1 września 2013 r. zleceniobiorca powinien zostać zgłoszony:

na formularzu ZUS ZZA – do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli z umowy zlecenia nie będzie chciał podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub w przeciwnym przypadku

na formularzu ZUS ZUA – do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych oraz do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Tomasz U. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na pełny etat w spółce z o.o. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2013 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Od 1 sierpnia 2013 r. pracodawca zatrudnił Tomasza U. na umowę zlecenia na okres do 31 grudnia 2013 r. W takiej sytuacji spółka powinna złożyć za Tomasza U. formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym dla umowy zlecenia, tj. 04 11 xx. Tomasz U. nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Od 1 września 2013 r. Tomasz U. wraca do pracy i od tego dnia będzie wykonywał umowę o pracę oraz równolegle umowę zlecenia. Umowa zlecenia będzie wykonywana na rzecz własnego pracodawcy i w związku z tym nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczeń. Płatnik powinien zatem złożyć formularz ZUS ZWUA (z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx) i wyrejestrować Tomasz U. z datą 1 września 2013 r. z ubezpieczeń, do których został zgłoszony z umowy zlecenia.

Zakładając, że wynagrodzenie z umowy zlecenia, jakie Tomasz U. uzyskał za sierpień 2013 r., będzie wynosiło 1000 zł i zostanie mu ono wypłacone we wrześniu oraz w tym samym miesiącu pracownik otrzyma wynagrodzenie z umowy o pracę w wysokości 2000 zł, płatnik powinien złożyć za niego następujące dokumenty rozliczeniowe:

  • raport ZUS RCA z kodem 30 00 xx, w którym jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać 1000 zł, a jako podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne – 887,40 zł, tj. 1000 zł – 112,60 zł (składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe) i od tych kwot naliczyć należne składki,
  • raport ZUS RCA z kodem 01 10 xx, w którym jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać 2000 zł, a jako podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne – 1725,80 zł, tj. 2000 zł – 274,20 zł (składki na ubezpieczenia społeczne).

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

– prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK