| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowe jego udzielenia

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego wywołuje zmianę jego sytuacji w zakresie m.in. prawa do świadczeń chorobowych czy zdrowotnych z powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Wraz z pracownikiem prawo do świadczeń zdrowotnych tracą członkowie jego rodziny.Jak kształtuje się sytuacja ubezpieczeniowa pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

W takim przypadku płatnik składek (zleceniodawca) od 20 lipca 2013 r. powinien zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA z kodem 04 11 xx. Wyrejestrowania z tych ubezpieczeń powinien dokonać z datą 1 września 2013 r. na formularzu ZUS ZWUA.

Od 1 września 2013 r. zleceniobiorca powinien zostać zgłoszony:

na formularzu ZUS ZZA – do ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli z umowy zlecenia nie będzie chciał podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub w przeciwnym przypadku

na formularzu ZUS ZUA – do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych oraz do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Tomasz U. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na pełny etat w spółce z o.o. Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2013 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. Od 1 sierpnia 2013 r. pracodawca zatrudnił Tomasza U. na umowę zlecenia na okres do 31 grudnia 2013 r. W takiej sytuacji spółka powinna złożyć za Tomasza U. formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia właściwym dla umowy zlecenia, tj. 04 11 xx. Tomasz U. nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Od 1 września 2013 r. Tomasz U. wraca do pracy i od tego dnia będzie wykonywał umowę o pracę oraz równolegle umowę zlecenia. Umowa zlecenia będzie wykonywana na rzecz własnego pracodawcy i w związku z tym nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczeń. Płatnik powinien zatem złożyć formularz ZUS ZWUA (z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx) i wyrejestrować Tomasz U. z datą 1 września 2013 r. z ubezpieczeń, do których został zgłoszony z umowy zlecenia.

Zakładając, że wynagrodzenie z umowy zlecenia, jakie Tomasz U. uzyskał za sierpień 2013 r., będzie wynosiło 1000 zł i zostanie mu ono wypłacone we wrześniu oraz w tym samym miesiącu pracownik otrzyma wynagrodzenie z umowy o pracę w wysokości 2000 zł, płatnik powinien złożyć za niego następujące dokumenty rozliczeniowe:

  • raport ZUS RCA z kodem 30 00 xx, w którym jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać 1000 zł, a jako podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne – 887,40 zł, tj. 1000 zł – 112,60 zł (składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe) i od tych kwot naliczyć należne składki,
  • raport ZUS RCA z kodem 01 10 xx, w którym jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać 2000 zł, a jako podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne – 1725,80 zł, tj. 2000 zł – 274,20 zł (składki na ubezpieczenia społeczne).
reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

– prawnik, autor wielu publikacji z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny - konsekwencje ubezpieczeniowej jego udzielenia. /Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »