| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Na ile pracodawca finansuje pracownikowi urlop wypoczynkowy

Płatny urlop wypoczynkowy jest jednym z zasadniczych uprawnień pracownika. Nierzadko, oprócz wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym, pracownik otrzymuje również dodatkowe świadczenia.

Wysokość odpisu podstawowego

ZFŚS tworzony jest z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych, zaś podstawą do wyliczenia kwoty odpisu jest przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Polecamy serwis: Rozliczanie wynagrodzeń

Zasadnicza wysokość odpisu podstawowego na jednego zatrudnionego wynosi 37,5 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego.

Odpowiednie przepisy różnicują wysokość odpisu podstawowego dla poszczególnych grup pracowników i tak dla przykładu, wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika młodocianego wynosi w pierwszym roku nauki 5%, w drugim roku nauki 6%, a w trzecim roku nauki 7% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W przypadku pracowników, wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, wysokość odpisu podstawowego wynosi 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Przepisy przewidują również możliwość zwiększenia wysokości odpisu podstawowego w przypadku choćby zatrudnionych, w stosunku do których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Są to tak zwane dobrowolne odpisy dodatkowe. Zostały one przewidziane również w przypadku pracodawców sprawujących opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy oraz w przypadku finansowania przez pracodawcę np. przyzakładowego przedszkola dla dzieci pracowników.

Zobacz również: Urlop w okresie wypowiedzenia

Finansowanie wypoczynku ze środków spoza ZFŚS

Wskazane powyżej wartości odpisów podstawowych są kwotami maksymalnymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca, który nie ma obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, współfinansował wczasy pracowników. Możliwość partycypacji w kosztach wypoczynku zatrudnionych pracowników, w stopniu większym niż wynika to z funkcjonującego u danego pracodawcy Funduszu, również jest możliwa. Możliwe jest bowiem, aby pracodawca dysponując własnymi środkami obrotowymi, współfinansował taki wypoczynek w wybrany przez siebie sposób. Może to mieć miejsce choćby poprzez wypłacanie dodatkowych środków pieniężnych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK