| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można dopuścić do pracy pracownicę, która nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego

Czy można dopuścić do pracy pracownicę, która nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownicy, która urodziła dziecko i nie skorzystała z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracodawca podejmie taką decyzję, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika i musi liczyć się z tym, że w razie kontroli PIP może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. złotych.

Z uwagi na funkcję, jaką pełni urlop macierzyński (ochrona zdrowia pracownicy oraz zapewnienie najlepszej opieki nowonarodzonemu dziecku), należy wnioskować, że pracownica nie może zrzec się prawa do tego urlopu. Przemawia za tym pośrednio art. 152 § 2 Kodeksu pracy, zakazujący pracownikowi zrzeczenia się prawa do urlopu wypoczynkowego. Skoro ustawodawca wprowadził zakaz zrzeczenia się prawa do urlopu wypoczynkowego, to tym bardziej niedopuszczalna jest rezygnacja z urlopu macierzyńskiego.

(!)

Pracownica nie może zrzec się prawa do urlopu macierzyńskiego.

Odnosząc się do Państwa sytuacji, należy uznać, że pracownica do ostatniego dnia przed porodem przebywała na urlopie wypoczynkowym, natomiast począwszy od dnia porodu przebywała na urlopie macierzyńskim. Natomiast część urlopu wypoczynkowego, niewykorzystaną z powodu rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, pracodawca ma obowiązek udzielić w późniejszym terminie (art. 166 pkt 4 Kodeksu pracy).

Zatem za niezgodną z prawem należy uznać sytuację, w której pracownica po porodzie wraca do wykonywania pracy, oświadczając, że dziecko ma zapewnioną opiekę. W tej sytuacji obowiązkiem pracodawcy jest wyegzekwowanie od pracownicy, aby skorzystała z urlopu macierzyńskiego. Dopuszczenie pracownicy do pracy w tych okolicznościach stanowiłoby bowiem naruszenie przepisów o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i stanowiłoby wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które pracodawcy grozi kara grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Podstawa prawna:

  • art. 184, art. 152, art. 166, art. 180, art. 1801, art. 181, art. 182, art. 281 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK