| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Prawo do urlopu na żądanie w służbie cywilnej

Prawo do urlopu na żądanie w służbie cywilnej

Prawo pracy reguluje zasady udzielania urlopu na żądanie, wskazując, że pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym.

Przykład

W przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej umowę o pracę zawiera się na czas określony 12 miesięcy. Jeśli nowo przyjęty pracownik pracował dwa miesiące, a miał uprawnienie do 20 dni urlopu, to po zaokrągleniu ma prawo do 4 dni urlopu i cały ten czas może wykorzystać na żądanie.

Czas pracy a urlop na żądanie

W wielu urzędach zdarza się, że nagle należy wykonać określoną pracę, np. dokończyć pisanie sprawozdania, przygotować stanowisko na posiedzenie komitetu czy też przeprowadzić kontrolę. W takiej sytuacji członek korpusu służby cywilnej może otrzymać od przełożonego polecenie wykonania zadania poza normalnymi godzinami pracy. W braku ustawowego zakazu należy przyjąć, że jest możliwe wykorzystanie w tym dniu urlopu na żądanie, co jednak może być ocenione jako nadużycie prawa (wyjaśnialiśmy ten problem powyżej).

Za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach pracownikowi przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze. Na wniosek pracownika wolne może być udzielone w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Udzielony na zasadach wskazanych w poprzednich zdaniach czas wolny nie wpływa na wymiar urlopu na żądanie.

Urzędnikowi za pracę w nadgodzinach wykonywaną w porze nocnej przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze, za pracę w niedzielę – dzień wolny od pracy w najbliższym tygodniu, a za pracę w święto – inny dzień wolny.

Czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni. W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. W rozkładach tych czas pracy nie może jednak przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 12 tygodni. Możliwości tej nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz – bez ich zgody – do członków korpusu służby cywilnej sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do lat 8. Rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach tygodnia ustala dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu).

Podstawa prawna:

  • art. 8, art. 1672, art. 1673 Kodeksu pracy,
  • art. 97 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (DzU nr 227, poz. 1505 ze zm.),
  • rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej (DzU nr 76, poz. 505 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK