| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Prawo do urlopu na żądanie w służbie cywilnej

Prawo do urlopu na żądanie w służbie cywilnej

Prawo pracy reguluje zasady udzielania urlopu na żądanie, wskazując, że pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym.

Przykład

W przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej umowę o pracę zawiera się na czas określony 12 miesięcy. Jeśli nowo przyjęty pracownik pracował dwa miesiące, a miał uprawnienie do 20 dni urlopu, to po zaokrągleniu ma prawo do 4 dni urlopu i cały ten czas może wykorzystać na żądanie.

Czas pracy a urlop na żądanie

W wielu urzędach zdarza się, że nagle należy wykonać określoną pracę, np. dokończyć pisanie sprawozdania, przygotować stanowisko na posiedzenie komitetu czy też przeprowadzić kontrolę. W takiej sytuacji członek korpusu służby cywilnej może otrzymać od przełożonego polecenie wykonania zadania poza normalnymi godzinami pracy. W braku ustawowego zakazu należy przyjąć, że jest możliwe wykorzystanie w tym dniu urlopu na żądanie, co jednak może być ocenione jako nadużycie prawa (wyjaśnialiśmy ten problem powyżej).

Za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach pracownikowi przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze. Na wniosek pracownika wolne może być udzielone w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. Udzielony na zasadach wskazanych w poprzednich zdaniach czas wolny nie wpływa na wymiar urlopu na żądanie.

Urzędnikowi za pracę w nadgodzinach wykonywaną w porze nocnej przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze, za pracę w niedzielę – dzień wolny od pracy w najbliższym tygodniu, a za pracę w święto – inny dzień wolny.

Czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni. W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją mogą być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 12 godzin na dobę. W rozkładach tych czas pracy nie może jednak przekraczać średnio 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 12 tygodni. Możliwości tej nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz – bez ich zgody – do członków korpusu służby cywilnej sprawujących pieczę nad osobami wymagającymi stałej opieki lub opiekujących się dziećmi w wieku do lat 8. Rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach tygodnia ustala dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu).

Podstawa prawna:

  • art. 8, art. 1672, art. 1673 Kodeksu pracy,
  • art. 97 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (DzU nr 227, poz. 1505 ze zm.),
  • rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej (DzU nr 76, poz. 505 ze zm.).

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK