| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Podział dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego

Podział dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego

Zatrudniliśmy niepełnosprawnego pracownika, któremu przysługuje 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Urlop ten w całości ujęliśmy w planie urlopów na 2012 r. w lipcu. Pracownik napisał podanie, że chce ten urlop podzielić na części w taki sposób, aby wykorzystać go po 1–2 dni w każdym miesiącu, żeby móc chodzić do przychodni lekarskiej w dogodnych dla niego terminach. Czy powinniśmy uwzględnić prośbę pracownika?

Prawo do niewykorzystanego dodatkowego urlopu wypoczynkowego przechodzi na następne lata. Pracownik z dniem nabycia prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego uzyskuje ten urlop w pełnym wymiarze 10 dni, co oznacza, że nie stosuje się w tym przypadku zasady proporcjonalności. W razie utraty stopnia niepełnosprawności niewykorzystana część dodatkowego urlopu nie przepada.

Dodatkowy urlop powinien być udzielony pracownikowi w naturze. Tego urlopu udziela się w dniach, które dla pracownika są dniami pracy, w wymiarze godzinowym.

Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej zarówno do znacznego, umiarkowanego, jak i lekkiego stopnia niepełnosprawności wynosi maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Pracownik niepełnosprawny, zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, może pracować w skróconych normach czasu pracy, tj. maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Na tę okoliczność pracownik powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie od lekarza o konieczności stosowania skróconej normy czasu pracy. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wyniesie 7 godzin, to jego dodatkowy urlop będzie odpowiadał 70 godzinom pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 15, art. 19 ust. 1, art. 20 ust. 1 i 3, art. 66 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.),
  • art. 162 i 163 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy (tj. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Niebieska Linia

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK