| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Kto i kiedy jest uprawniony do urlopu okolicznościowego

Kto i kiedy jest uprawniony do urlopu okolicznościowego

Pracownikowi przysługuje 2-dniowy urlop m.in. w razie urodzenia się dziecka. Pracodawca nie musi go udzielać w sytuacji, gdy zdarzenie uprawniające do urlopu miało miejsce podczas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, np. podczas urlopu wypoczynkowego.

W przypadku gdy zdarzenie, które usprawiedliwiałoby nieobecność w pracy miało miejsce podczas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, dni wolne nie przysługują. Tak będzie np. wtedy, gdy pracownik bierze ślub w czasie urlopu wypoczynkowego.

Dni urlopu okolicznościowego nie wlicza się zatem do wymiaru urlopu wypoczynkowego, co oznacza, że w przypadku niewykorzystania dni wolnych pracodawca nie musi wypłacać ekwiwalentu pieniężnego z tego tytułu.

Należy jednak pamiętać, że za czas tego zwolnienia od pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

Sposób wykorzystania

W przypadku gdy pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia od pracy, nie ma on obowiązku wykorzystania tych dni łącznie. Jednak warunkiem skorzystania przez pracownika z pojedynczych dni jest utrzymanie racjonalnej przerwy czasowej między jednym a drugim wolnym dniem, tak aby z punktu widzenia pracodawcy nie budziło wątpliwości, że przynależne pracownikowi zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wykorzystywane jest przez niego rzeczywiście tylko i wyłącznie w związku z konkretnym zdarzeniem, uzasadniającym przyznanie urlopu okolicznościowego.

Przykład

Pracownik złożył wniosek, aby udzielić mu urlopu okolicznościowego z powodu urodzenia się dziecka. We wniosku zaznaczył, że z urlopu chce skorzystać 6 lutego, gdyż wtedy odbiera żonę ze szpitala, drugi dzień chce wykorzystać 13 lutego, aby móc załatwić w urzędzie sprawy związane z urodzeniem się dziecka.

Należy pamiętać, że ustawodawca nie określił żadnych limitów w liczbie udzielanych urlopów okolicznościowych. Dlatego pracodawca musi udzielić np. kolejnych 2 dni urlopu okolicznościowego za każdym razem, gdy pracownik będzie chciał zawrzeć związek małżeński. Taka sytuacja będzie miała miejsce, np. gdy pracownik po rozwodzie lub owdowieniu zawiera kolejny związek małżeński, także późniejsze unieważnienie związku małżeńskiego nie zmienia faktu, że ślub był zawarty, a w związku z tym zwolnienie zostało udzielone pracownikowi prawidłowo.

Przepisy prawa pracy nie regulują również, który ze ślubów – cywilny czy wyznaniowy uprawnia pracownika do urlopu okolicznościowego. W związku z tym należy uznać, że chodzi o ten ślub, który wywołuje skutki prawne w zakresie stanu cywilnego. W polskim porządku prawnym wspomniane skutki wywołuje ślub cywilny, co oznacza, że późniejsze zawarcie ślubu kościelnego nie daje prawa do kolejnego urlopu okolicznościowego.

Dowody

Dowodami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są wszelkie dokumenty wydane przez właściwe organy administracyjne, z których bezsprzecznie wynika, że miało miejsce zdarzenie, które upoważnia danego pracownika do wystąpienia z wnioskiem o przyznanie dni wolnych. Tak też jest w przypadku urlopów okolicznościowych, a dowodem może być np. akt urodzenia dziecka, akt zgonu.

Pracodawca ma prawo zażądać, aby pracownik przedłożył właściwy dokument uzasadniający przyznanie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Jednak w praktyce tego typu dokumenty są wydawane na ogół po danym wydarzeniu. A zatem pracownik, który składa wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego, może się zobowiązać względem pracodawcy, że wymagane zaświadczenie przedłoży w terminie późniejszym.

Podstawa prawna:

  • § 2, 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK