| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop na żądanie - ile dni przysługuje pracownikowi z kilkumiesięcznym okresem zatrudnienia

Urlop na żądanie - ile dni przysługuje pracownikowi z kilkumiesięcznym okresem zatrudnienia

Zatrudniliśmy pracownika na czas określony od 1 marca do 30 listopada 2011 r. Czy za ten okres pracy pracownikowi przysługują 3 czy 4 dni urlopu na żądanie? W styczniu i lutym tego roku pracownik nigdzie nie pracował. Teraz chce skorzystać u nas z 4 dni urlopu na żądanie.

W omawianej sytuacji nie jest istotne, z jakiego powodu pracownik nie wykorzystał wcześniej urlopu na żądanie – czy dlatego, że nie pozostawał wcześniej w zatrudnieniu, czy że wykorzystał urlop zgodnie z planem urlopów albo na swój wniosek, ale nie w trybie urlopu na żądanie. Pracownik nie może wykorzystać pełnego 4-dniowego wymiaru urlopu na żądanie, jeżeli nie ma w ogóle prawa do minimum 4 dni urlopu albo wykorzystał już ten urlop u poprzedniego pracodawcy.

PRZYKŁAD

Pracownik ma podjąć pracę na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 grudnia 2011 r. W poprzednim zatrudnieniu, które zakończyło się 30 września 2011 r., nie korzystał w ogóle z urlopu w naturze, ale otrzymał ekwiwalent pieniężny. Pracownik ma 8-letni staż pracy, który uprawnia go do 20 dni urlopu w skali roku. Ten pracownik nie może skorzystać w grudniu z 4 dni urlopu na żądanie, gdyż za 2011 r. ma u tego pracodawcy prawo jedynie do 2 dni urlopu wypoczynkowego (1/12 z 20 dni, po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia). Natomiast przysługujące mu 2 dni urlopu może wykorzystać w trybie „na żądanie”.

Limit 4 dni urlopu na żądanie w skali roku kalendarzowego dotyczy tylko kolejnych stosunków pracy, a nie jednoczesnych. W przypadku pozostawania jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy wszystkie prawa i obowiązki pracownicze, w tym także prawo do urlopu wypoczynkowego, są ustalane odrębnie w każdym z tych stosunków.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony u jednego pracodawcy od kilkunastu lat. Od 1 października 2011 r. podjął dodatkowe zatrudnienie u innego pracodawcy (na okres do 30 czerwca 2012 r.) Pracownik może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie zarówno u pierwszego, jak i u drugiego pracodawcy, ponieważ zatrudnienie u drugiego pracodawcy nie jest kolejne, ale równoległe z zatrudnieniem u pierwszego pracodawcy (zatrudnienie u pierwszego pracodawcy nie zakończyło się, lecz jest kontynuowane). Dotyczy to nie tylko 2011 r., ale i 2012 r.

Za urlop udzielony na żądanie należy odjąć pracownikowi z limitu urlopowego tyle godzin, ile był zobowiązany przepracować tego dnia zgodnie z harmonogramem. Zawsze będzie to jednak tylko 1 dzień urlopu udzielonego na żądanie. Nie będzie on zatem za każdym razem odpowiadał 8 godzinom urlopu. Jeżeli np. harmonogram pracy przewiduje dla pracownika 12 godzin pracy w dniach, w których korzystał z urlopu na żądanie, to pracownik w całym roku może skorzystać nawet z 48 godzin urlopu udzielonego na żądanie (12 godzin x 4 dni).

● art. 154, art. 1551, art. 1553, art. 163 § 1, art. 1672, art. 1673 Kodeksu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK