| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego, pracownicy, która po urlopie macierzyńskim wystąpiła o dni opieki na dziecko

Czy trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego, pracownicy, która po urlopie macierzyńskim wystąpiła o dni opieki na dziecko

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Złożyła do nas wniosek, w którym wystąpiła o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim 2 dni opieki na dziecko, a następnie zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. Czy musimy uwzględnić wniosek pracownicy dotyczący terminu udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Należy przyjąć, że nie mają Państwo obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego w terminie wskazanym przez pracownicę. Jeżeli pracownica złożyła wniosek o udzielenie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego w pierwszej kolejności 2 dni wolnych od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem, a następnie wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego, warunek „bezpośredniości” udzielania urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim nie został spełniony.

UZASADNIENIE

Pracownica po zakończeniu urlopu macierzyńskiego może wrócić do pracy, skorzystać z urlopu wychowawczego bądź bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzystać cały przysługujący jej urlop wypoczynkowy zarówno zaległy, jak i bieżący. Urlop wypoczynkowy pracownicy, która urodziła dziecko i przebywała na urlopie macierzyńskim, traktuje się w sposób wyjątkowy. Pracodawca w związku ze złożonym przez pracownicę wnioskiem o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim nie może bowiem odmówić jego udzielenia (art. 163 § 3 Kodeksu pracy).

Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/00, OSNP 2003/14/336), w którym stwierdził, że: „pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim”.

Uprawnienie do skorzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim przysługuje także ojcu dziecka, jeśli korzystał on z urlopu macierzyńskiego.

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim na wniosek pracownicy oraz pracownika – ojca dziecka, któremu przysługuje urlop macierzyński.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK