| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego, pracownicy, która po urlopie macierzyńskim wystąpiła o dni opieki na dziecko

Czy trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego, pracownicy, która po urlopie macierzyńskim wystąpiła o dni opieki na dziecko

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Złożyła do nas wniosek, w którym wystąpiła o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim 2 dni opieki na dziecko, a następnie zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. Czy musimy uwzględnić wniosek pracownicy dotyczący terminu udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Pracodawca ma jednak obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego w terminie wskazanym we wniosku pracownicy/pracownika wyłącznie w sytuacji, gdy termin rozpoczęcia tego urlopu przypada bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Przyjmuje się, że warunek ten jest spełniony, jeśli pierwszym dniem urlopu wypoczynkowego będzie pierwszy dzień przypadający po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który jest dla pracownika dniem pracy wynikającym z obowiązującego go rozkładu czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony w wymiarze 1/2 etatu, dla której dniami pracy wynikającymi z obowiązującego rozkładu czasu pracy są wtorek, czwartek i piątek, przebywała na urlopie macierzyńskim do 15 lipca 2011 r. (piątek). Następnie złożyła wniosek o udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego za 2010 r. oraz całego urlopu wypoczynkowego za 2011 r., wskazując jako dzień rozpoczęcia urlopu 19 lipca 2011 r. (wtorek). W tej sytuacji pracodawca jest związany wnioskiem urlopowym pracownicy, ponieważ wtorek 19 lipca jest pierwszym dniem pracy tej pracownicy przypadającym po urlopie macierzyńskim, co oznacza, że wniosek urlopowy spełnia warunek bezpośredniości.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji pracownica nie wystąpiła o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Najpierw bowiem wystąpiła o udzielenie dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem. Dlatego nie mają Państwo obowiązku udzielenia pracownicy urlopu wypoczynkowego we wskazanym przez nią terminie.

W opisanym przypadku występuje również odmienny pogląd, zgodnie z którym wykorzystanie dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem bezpośrednio po urlopie macierzyńskim nie zwalnia pracodawcy z obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego po tych dniach wolnych, jeżeli z takim wnioskiem wystąpiła pracownica. Stanowisko to jest jednak kwestionowane przez większość ekspertów, którzy uznają, że w takim przypadku nie jest spełniony warunek bezpośredniości, ponieważ pracownica występuje o urlop wypoczynkowy bezpośrednio po dniach opieki na dziecko, a nie po urlopie macierzyńskim. Zwolnienie od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem jest innym rodzajem usprawiedliwionej nieobecności w pracy niż urlop macierzyński. Przepisy natomiast nakazują udzielenie urlopu wypoczynkowego wprost po urlopie macierzyńskim.

Podstawa prawna

  • art. 163 § 3, art. 188 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »