| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Zatrudniliśmy pracownicę od 5 lipca 2010 r. na pełny etat. Posiada ona prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Zawarliśmy z nią umowę na okres próbny do 30 września br. Pracownica poprosiła o udzielenie 5 dni urlopu wypoczynkowego w terminie od 26 do 30 lipca br. Do 4 lipca br. pracownica była zatrudniona u innego pracodawcy. Wykorzystała u niego urlop za 7 miesięcy br., tj. 16 dni. Czy w takim przypadku możemy udzielić urlopu wypoczynkowego pracownicy, jeżeli urlop za lipiec br. należał jej się u poprzedniego pracodawcy?

U Państwa pracownica ma prawo do urlopu jedynie za sierpień i wrzesień, ponieważ umowa o pracę została zawarta do 30 września br. Przysługuje jej więc jedynie 5 dni urlopu (2/12 z 26 dni) za okres pracy u Państwa. Jeżeli umowa zostanie przedłużona, pracownica nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie za kolejny okres zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Pracownica jest zatrudniona na czas określony od 1 stycznia do 1 lipca 2010 r. Od 2 lipca br. podjęła pracę u następnego pracodawcy. Mimo że u swojego dotychczasowego pracodawcy pracowała w lipcu br. tylko 1 dzień, to powinien on udzielić jej urlopu wypoczynkowego za lipiec. Kolejny pracodawca nalicza jej urlop wypoczynkowy proporcjonalnie od 1 sierpnia br.

Gdyby pracownica wykorzystała urlop u poprzedniego pracodawcy w wyższym wymiarze niż jej faktycznie przysługiwał, to wówczas urlop, jaki przysługuje jej za okres pracy u Państwa, należałoby obniżyć o te dni urlopu, które zostały wykorzystane w nadmiarze u poprzedniego pracodawcy. Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownicy nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w danym roku u wszystkich pracodawców (art. 1551 § 2 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 153, art. 1551, art. 1552a Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu urlopu wypoczynkowego nabytego w pełnym wymiarze (art. 153 § 3 k.p.) pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy, także w sytuacji, gdy nastąpiło to w związku z nabyciem przez pracownika uprawnień emerytalnych. (Uchwała Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 1997 r., III ZP 26/97, OSNP 1998/5/145)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK