| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego

Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego

Pracuję od 10 lat u tego samego prywatnego pracodawcy i mam prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Myślę jednak o zmianie pracy od sierpnia 2009 r., a stosunek pracy chciałabym rozwiązać z końcem lipca. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu za przepracowane miesiące w 2009 r., czy mogę żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego? A może będę mogła przejść z urlopem do nowego pracodawcy?

Za przepracowane miesiące w 2009 r. pracodawca udzieli Pani urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części pracodawca jest zobowiązany wypłacić ekwiwalent pieniężny. Nie jest natomiast możliwe przejście do kolejnego pracodawcy z niewykorzystanym urlopem.

Zgodnie z art. 1551 § 1 k.p. w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub wyższym wymiarze. Z ogólnej zasady dotyczącej urlopu wypoczynkowego i ze względu na jego cel – regeneracja sił pracownika – wynika, że urlop powinien być wykorzystany w naturze. Tak więc, rozwiązując stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą z końcem kwietnia 2009 r., będzie Pani miała prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w 2009 r., czyli do urlopu w wymiarze 16 dni (7/12 x 26) i pracodawca powinien go Pani udzielić w naturze.

Jednak w przypadku, gdyby Pani obecność w pracy była niezbędna i nie byłoby możliwe udzielenie urlopu w naturze, pracodawca wypłaci ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Kwestię tę reguluje art. 171 § 1 k.p., który stanowi, że w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Wypłacenie ekwiwalentu następuje dopiero wówczas, gdy nie ma możliwości wykorzystania urlopu w naturze. Należy podkreślić, że pracownik nie może żądać od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za nieskorzystanie z urlopu wypoczynkowego w naturze.

W przypadku gdy wystąpi Pani do pracodawcy z wypowiedzeniem umowy o pracę, ten może zobowiązać Panią do wykorzystania urlopu, nawet wbrew Pani woli. Wynika to z art. 1671 k.p., który stanowi, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.

Jak wynika z brzmienia art. 1551 § 1 k.p., pracownikowi, którego stosunek pracy ulega rozwiązaniu, przysługuje urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do przepracowanego okresu u dotychczasowego pracodawcy lub pracodawca wypłaca mu ekwiwalent pieniężny, jeżeli nie było możliwe wykorzystanie urlopu w naturze. Pracownik nie może natomiast przejść z niewykorzystanym urlopem do kolejnego pracodawcy.

Podsumowując, należy stwierdzić, że nie może żądać Pani od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w zamian za nieskorzystanie z przysługującego urlopu wypoczynkowego w naturze ani nie może Pani przejść z niewykorzystanym urlopem do nowego pracodawcy.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »