| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak korzystnie zaplanować urlop w 2009 r.

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2009 r.

Początek nowego roku kalendarzowego to czas na zaplanowanie urlopu wypoczynkowego. Znając kilka podstawowych zasad dotyczących urlopów wypoczynkowych, można tak zaplanować urlop, aby zyskać jak najwięcej dni odpoczynku.

Plan świąt w 2009 roku

@RY1@i26/2008/052/i26.2008.052.000.0012.001.jpg@RY2@

@RY1@i26/2008/052/i26.2008.052.000.0012.002.jpg@RY2@

Wymiar urlopu i zasady jego udzielania

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od okresu zatrudnienia i wynosi:

• 20 dni - jeżeli jest to okres krótszy niż 10 lat,

• 26 dni - jeżeli ten okres wynosi co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu musi odpowiadać dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w dniu, na który urlop ma być udzielony. Zatem urlop powinien być udzielany np. w wymiarze 10 godzin, jeżeli dzień, w którym pracownik ma korzystać z urlopu jest jego 10-godzinnym dniem pracy. W takich przypadkach przy udzielaniu urlopu wymiar urlopu określony w dniach powinien być zamieniony na godziny (1 dzień urlopu odpowiada 8 godzinom), aby można było dokonać rozliczenia, jakim wymiarem urlopu dysponuje pracownik po wykorzystaniu tylko jego części.

Istnieje możliwość udzielenia urlopu w wymiarze niższym niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy część urlopu pozostała pracownikowi do wykorzystania nie odpowiada pełnemu wymiarowi czasu pracy pracownika w dniu, w którym miałby on korzystać z urlopu, wówczas urlop jest udzielany tylko na część dnia pracy.

Pracodawca, który zatrudnia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy, musi ustalić długość urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy. W tym przypadku niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Podstawą ustalenia wymiaru urlopu pracownika niepełnoetatowego jest wymiar ogólny określony w Kodeksie pracy (czyli 20 lub 26 dni).

WAŻNE!

Jeśli w trakcie roku kalendarzowego dojdzie do zmiany wymiaru czasu pracy pracownika (np. z pełnego na niepełny) odpowiedniej korekcie powinien także ulec wymiar urlopu wypoczynkowego.

Gdy w trakcie roku kalendarzowego dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem uprawnionym do urlopu - urlopu udzielamy mu zgodnie z zasadą proporcjonalności. Pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u niego w roku ustania stosunku pracy, pod warunkiem że przed ustaniem tego stosunku pracownik nie wykorzystał urlopu w przysługującym mu lub wyższym wymiarze. Natomiast u kolejnego pracodawcy przysługuje mu urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego, jeżeli zostanie zatrudniony na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego. Jeżeli nowe zatrudnienie będzie trwało krócej niż do końca danego roku kalendarzowego, wówczas pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

• art. 152, 154, 1551, 1553, 161, 162, 163 Kodeksu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. prawa pracy

Źródło:

INFOR
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK