| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy studentka w trakcie urlopu dziekańskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Czy studentka w trakcie urlopu dziekańskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studentkę, która nie ukończyła 26 lat. Dlatego nie opłacamy za nią składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obecnie jest ona w ciąży i wystąpiła o urlop dziekański na uniwersytecie. Czy zostanie objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi i czy może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego w trakcie urlopu dziekańskiego? Czy osoba ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego?


RADA

Studentka zatrudniona na podstawie umowy zlecenia w trakcie urlopu dziekańskiego nadal jest studentką, dlatego nie może przystąpić ani dobrowolnie ani obowiązkowo do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli w trakcie urlopu dziekańskiego urodzi dziecko, to nie będzie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego.

UZASADNIENIE

Student może uzyskać urlop od zajęć na uczelni w trybie i na zasadach określonych w regulaminie studiów. W okresie korzystania z tego urlopu student zachowuje dotychczasowe prawa, chyba że regulamin studiów lub przepisy o pomocy materialnej stanowią inaczej.

Zatrudniona przez Państwa studentka na podstawie umowy zlecenia w okresie urlopu dziekańskiego zachowuje prawa studenta. Wykonując w tym czasie umowę zlecenia, jeżeli nie ukończyła 26 lat, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i tym samym nie może również zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Dlatego jeżeli osoba ta urodzi dziecko przed ukończeniem 26 lat, nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innych umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umów zlecenia, nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do ukończenia 26 lat, jeżeli równocześnie są:

• uczniami gimnazjów,

• uczniami szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych lub studentami.

Prawo przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przysługuje wyłącznie osobom, które są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Osobie zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodzi dziecko, przysługuje zasiłek macierzyński. Prawo do tego zasiłku przysługuje również pracownicy, która urodzi dziecko w trakcie przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, jeżeli przerwa jest spowodowana przebywaniem na urlopie wychowawczym. Zatrudniona u Państwa studentka - zleceniobiorczyni nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, ponieważ nie ukończyła 26 lat i nie ma tytułu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Dlatego nie będzie miała prawa do zasiłku macierzyńskiego.

• art. 6 ust. 4, art. 11 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 170 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.),

• art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Dorota Wawrzeńczak

specjalista w zakresie ubezpieczeń

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »