| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Wniosek o dni wolne na opiekę nad dzieckiem 2016

Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy będą mieli wybór, czy chcą skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w dniach lub godzinach. Do końca 2015 roku z tego zwolnienia można korzystać wyłącznie w dniach. O sposobie wykorzystania zwolnienia w danym roku, pracownik zdecyduje w pierwszym wniosku o jego udzielenie.

Korzyści ze zmian

Nowe przepisy wprowadzające możliwość godzinowego korzystania z uprawnienia pozwalają pracownikowi wykorzystać zwolnienie, aby wyjść wcześniej z pracy. Istotne jest to, że ustawodawca nie wymaga przy tym, aby godziny lub dni wolne były wykorzystywane na opiekę nad dzieckiem. Fakt jej sprawowania daje prawo do zwolnienia, ale to, na co zostanie wykorzystany czas wolny, jest prywatną sprawą pracownika.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

Nowe zasady powodują też, że pracownicy zatrudnieni w standardowych systemach czasu pracy (8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, 40 godzin tygodniowo) powinni zawsze składać wniosek godzinowy. Jeżeli chcą za pierwszym razem skorzystać ze zwolnienia nieobejmującego pełnego dnia, to jest to oczywiste. Jeżeli natomiast chcą mieć cały dzień wolny, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w pierwszym wniosku wystąpili o 8 godzin.

W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem udzielane w godzinach ustalane będzie proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, przy czym niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Praktyczne przykłady

1 czas wolny niekoniecznie na opiekę

Załóżmy, że jest rok 2016. Pracownik mający siedmioletnie dziecko zawarł umowę-zlecenie z inną firmą. Aby wywiązać się z umowy, musiał kilka razy wyjść wcześniej z pracy. Złożył więc kilka godzinowych wniosków o udzielenie przysługującego mu zwolnienia.

2 wymiar godzinowy najkorzystniejszy

W styczniu 2016 roku pracownik chce złożyć wniosek o skorzystanie ze zwolnienia w wymiarze jednego dnia. Jeżeli złoży taki wniosek, to resztę zwolnienia musi wykorzystać także w wymiarze jednego dnia. Jeśli natomiast za pierwszym razem wystąpi o 8 godzin, to pozostałe 8 godzin może wykorzystać jednorazowo (cały dzień) lub na raty (np. po 2 godziny).

3 osobliwie w systemie równoważnym

Pracownik pracuje w ramach równoważnego systemu czasu pracy – raz 12 godzin, a raz 4. Jeżeli postanowi skorzystać ze zwolnienia wtedy, gdy ma długie dniówki, zapewne złoży wniosek o udzielenie mu zwolnienia w dniach (w sumie 24 godziny). Jeżeli zaś będzie chciał wykorzystać krótkie dniówki, to będzie składał wnioski godzinowe.

4 przy części etatu nie zawsze tak samo

Pracownicy A i B pracują na 1/2 etatu. A przychodzi na 8 godzin co dwa dni, B codziennie na 4 godziny. Pracownik A bezwzględnie powinien brać zwolnienie w dniach – ma wtedy dwa dni (w godzinach może wziąć tylko 8 godzin, czyli jeden dzień). Pracownik B może natomiast korzystać ze zwolnienia w dniach (dwa dni) lub godzinach (8 godzin) – w obu przypadkach skutek jest ten sam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK