REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nowy urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia
Nowy urlop rodzicielski. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Zmiany wprowadzone nowelizacją kodeksu pracy przyznają wydłużony okres urlopowy przy pozostawaniu z dzieckiem. Urlop macierzyński pozostaje bez zmian, natomiast wydłużeniu ulega dodatkowy urlop w wymiarze: do 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie oraz do 8 tygodni, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas porodu. Dodatkowo wprowadzony zostanie nowy rodzaj urlopu, czyli urlop rodzicielski przyznawany w wymiarze 26 tygodni dla obojga rodziców. Łączny wymiar urlopów wyniesie 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie, natomiast zostanie odpowiednio wydłużony od 65 do 71 tygodni w zależności od liczby dzieci urodzonych podczas porodu.

Autopromocja

Zobacz również: Roczny urlop macierzyński

Kto może skorzystać z nowych zasad urlopowych?

Na mocy wprowadzonych zmian urlop macierzyński będzie wynosił 20 tygodni (w tym 14 przypadających wyłącznie matce), 6 tygodni (lub 8 w zależności od ilości dzieci urodzonych podczas porodu) dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni nowego urlopu rodzicielskiego. Z nowego rodzaju urlopu mogą skorzystać rodzice zatrudnieni na etatach oraz osoby opłacające składki na ubezpieczenia chorobowe. Oznacza to, iż z takiego rozwiązania będą mogli skorzystać rodzice zatrudnieni na umowach zlecenia lub prowadzący własną działalność gospodarczą pod warunkiem opłacania składek. Z nowych zasad urlopowych mogą będą korzystać rodzice dzieci urodzonych od 2013 r.

Jednakże na mocy przepisów przejściowych, z wydłużonego dodatkowe urlopu macierzyńskiego oraz nowego urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012r., którzy przed dniem 17 czerwca 2013r. wykorzystali już podstawowy i dodatkowy urlop macierzyński. Z takich uprawnień będzie można skorzystać w sytuacji, gdy:

  • matka dziecka urodzonego na początku 2013r. wykorzystała już w 2012r. co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem,
  • rodzic dziecka nie wykorzystał urlopu dodatkowego następującym po podstawowym urlopie macierzyńskim,
  • rodzic nie wykorzystał dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługującego w pełnym wymiarze

W takiej sytuacji będzie przyznawany urlopu uzupełniający na pisemny wniosek pracownika złożony u pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od dnia 17 czerwca 2013 r., czyli najpóźniej w dniu 24 czerwca 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Urlop rodzicielski w 2014 roku

Nowy urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski będzie przyznawany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 26 tygodni niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas porodu. Urlop rodzicielskie będą mogli wykorzystać obydwoje rodzice w pełnym lub niepełnym wymiarze jednorazowo bądź w częściach (nie więcej niż trzech) przypadających bezpośrednio po sobie. Każda z części urlopu nie może być krótsza niż 8 tygodni. Pisemny wniosek pracownik powinien złożyć wraz z oświadczeniem, w jakim wymiarze będzie wykorzystany urlop. Nowe przepisy wprowadzają możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego w całości bądź w części przez rodziców, którzy będą mogli podzielić go między sobą.

Wymiar zasiłku podczas urlopu rodzicielskiego

W okresie urlopu rodzicielskiego będzie przyznawany zasiłek macierzyński. Należy pamiętać, iż nie będzie on w pełni płatny. Wysokość otrzymywanego zasiłku będzie uzależniona od dokonanego wyboru uzyskania urlopu przez rodziców. Nowelizacja z dniem 17 czerwca 2013 r. przewiduje dwa rozwiązania w tej sytuacji:

  • złożenie wniosku u pracodawcy nie później niż w ciągu 14 dni po porodzie o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po urlopie dodatkowym – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze będzie skutkowało otrzymywaniem zasiłku w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku,
  • w przypadku nie złożenia powyższego wniosku, wysokość zasiłku w okresie podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosić 100% oraz 60% podstawy wymiaru za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Uprawnienia rodzicielskie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

REKLAMA

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

REKLAMA