| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy przez osoby uprawnione do urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar tego urlopu

Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy przez osoby uprawnione do urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar tego urlopu

Pracownica po powrocie z półtorarocznego urlopu wychowawczego złożyła podanie o obniżenie wymiaru czasu pracy. W obniżonym wymiarze pracowała przez 1 rok i 2 miesiące. Teraz złożyła podanie o urlop wychowawczy do 10 sierpnia 2012 r. (wtedy dziecko ukończy 4 lata). Czy pracę w obniżonym wymiarze osoby uprawnionej do urlopu wychowawczego należy traktować jak urlop wychowawczy, a w związku z tym pracownica ma prawo tylko do 4 miesięcy urlopu wychowawczego (na urlopie wychowawczym przebywała rok i 6 miesięcy, a przez rok i 2 miesiące miała obniżony wymiar czasu pracy)?

Urlop wychowawczy będzie przysługiwał Państwa pracownicy do czasu ukończenia przez dziecko 4. roku życia, a więc do 10 sierpnia 2012 r. Okresu pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy nie można uznać za okres korzystania z urlopu wychowawczego, ponieważ pracownica w tym czasie faktycznie z takiego urlopu nie korzystała.

UZASADNIENIE

Pracownik – matka lub ojciec dziecka, którzy mają co najmniej 6-miesięczny staż pracy, mogą skorzystać z urlopu wychowawczego przez okres do 3 lat i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia (art. 186 § 1 Kodeksu pracy). Mogą również w tym czasie zrezygnować z osobistej opieki nad dzieckiem i skorzystać z alternatywnego rozwiązania, świadcząc pracę w ramach obniżonego wymiaru czasu pracy, nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Pracownik ma więc wybór między urlopem wychowawczym a świadczeniem pracy w obniżonym wymiarze, przy czym skorzystanie z każdego z tych uprawnień jest ograniczone w czasie – przez okres 3 lat i do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Przepisy bezpośrednio nie regulują zagadnienia, w jakich kategoriach należy traktować okres pracy w ramach obniżonego wymiaru, stanowiąc tylko, że pracownik ma prawo skorzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego (art. 1867 Kodeksu pracy). Należy więc przyjąć, że świadczenie pracy w obniżonym wymiarze nie jest traktowane jak okres korzystania z urlopu wychowawczego.

WAŻNE!

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy wykonywana przez pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego nie jest traktowana tak samo, jak korzystanie z urlopu wychowawczego.

Tym samym świadczenie pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy nie jest zaliczane do 3-letniego okresu urlopu wychowawczego. Jednak urlop wychowawczy nie może być udzielony na okres dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 4 lat. Przepisy nie zabraniają złożenia wniosku o świadczenie pracy w obniżonym wymiarze obejmującego cały okres, w jakim pracownik ma prawo do korzystania z urlopu wychowawczego. W związku z tym może mieć miejsce sytuacja, w której pracownik nie będzie miał możliwości skorzystania z urlopu wychowawczego po powrocie do nieobniżonego wymiaru czasu pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »