| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy przez osoby uprawnione do urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar tego urlopu

Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy przez osoby uprawnione do urlopu wychowawczego zmniejsza wymiar tego urlopu

Pracownica po powrocie z półtorarocznego urlopu wychowawczego złożyła podanie o obniżenie wymiaru czasu pracy. W obniżonym wymiarze pracowała przez 1 rok i 2 miesiące. Teraz złożyła podanie o urlop wychowawczy do 10 sierpnia 2012 r. (wtedy dziecko ukończy 4 lata). Czy pracę w obniżonym wymiarze osoby uprawnionej do urlopu wychowawczego należy traktować jak urlop wychowawczy, a w związku z tym pracownica ma prawo tylko do 4 miesięcy urlopu wychowawczego (na urlopie wychowawczym przebywała rok i 6 miesięcy, a przez rok i 2 miesiące miała obniżony wymiar czasu pracy)?

Urlop wychowawczy będzie przysługiwał Państwa pracownicy do czasu ukończenia przez dziecko 4. roku życia, a więc do 10 sierpnia 2012 r. Okresu pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy nie można uznać za okres korzystania z urlopu wychowawczego, ponieważ pracownica w tym czasie faktycznie z takiego urlopu nie korzystała.

UZASADNIENIE

Pracownik – matka lub ojciec dziecka, którzy mają co najmniej 6-miesięczny staż pracy, mogą skorzystać z urlopu wychowawczego przez okres do 3 lat i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia (art. 186 § 1 Kodeksu pracy). Mogą również w tym czasie zrezygnować z osobistej opieki nad dzieckiem i skorzystać z alternatywnego rozwiązania, świadcząc pracę w ramach obniżonego wymiaru czasu pracy, nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Pracownik ma więc wybór między urlopem wychowawczym a świadczeniem pracy w obniżonym wymiarze, przy czym skorzystanie z każdego z tych uprawnień jest ograniczone w czasie – przez okres 3 lat i do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Przepisy bezpośrednio nie regulują zagadnienia, w jakich kategoriach należy traktować okres pracy w ramach obniżonego wymiaru, stanowiąc tylko, że pracownik ma prawo skorzystać z obniżonego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego (art. 1867 Kodeksu pracy). Należy więc przyjąć, że świadczenie pracy w obniżonym wymiarze nie jest traktowane jak okres korzystania z urlopu wychowawczego.

WAŻNE!

Praca w obniżonym wymiarze czasu pracy wykonywana przez pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego nie jest traktowana tak samo, jak korzystanie z urlopu wychowawczego.

Tym samym świadczenie pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy nie jest zaliczane do 3-letniego okresu urlopu wychowawczego. Jednak urlop wychowawczy nie może być udzielony na okres dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 4 lat. Przepisy nie zabraniają złożenia wniosku o świadczenie pracy w obniżonym wymiarze obejmującego cały okres, w jakim pracownik ma prawo do korzystania z urlopu wychowawczego. W związku z tym może mieć miejsce sytuacja, w której pracownik nie będzie miał możliwości skorzystania z urlopu wychowawczego po powrocie do nieobniżonego wymiaru czasu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK