| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Skorzystanie przez pracownika z przysługujących dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem

Skorzystanie przez pracownika z przysługujących dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownik wykorzystał w tym roku jeden z dwóch przysługujących mu dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Jego najmłodsze dziecko 10 czerwca br. ukończy 14 lat, co wynika z aktu urodzenia. Pracownik uważa, że po tej dacie nadal będzie mu przysługiwało prawo do zwolnienia od pracy aż do 10 czerwca 2012 r. Czy jego pogląd jest słuszny?

Pracownik nie ma racji, ponieważ ostatnim dniem, w którym może skorzystać z uprawnienia z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14, jest 9 czerwca 2011 r.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.). Uprawnienie to wygasa z chwilą ukończenia przez najmłodsze z wychowywanych dzieci 14. roku życia. Wiek dziecka należy obliczać według zasad określonych art. 112 k.c. Jak wynika z tego przepisu, termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednak przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.

Jeżeli więc pracownik nie wykorzysta przysługującego mu prawa przed ukończeniem przez najmłodsze dziecko 14 lat (tj. przed 10 czerwca 2011 r.), to w dniu, w którym osiągnęło ono ten wiek, straci prawo do tego zwolnienia.

Wymiar zwolnienia, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci, jest stały i wynosi 2 dni w roku kalendarzowym. Jeżeli pracownik nie wykorzysta przysługującego mu uprawnienia do dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem w danym roku kalendarzowym, to nie może on domagać się jego realizacji w podwójnym wymiarze w następnym roku. Prawo do zwolnienia od pracy na 2 dni w roku przysługuje pracownikowi, również gdy drugi rodzic nie pracuje. Jeżeli jednak oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia może korzystać jedno z nich (art. 1891 k.p.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK