| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy podczas pracy w skróconym wymiarze czasu pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można zlecać pracownikowi pracę powyżej jego etatu

Czy podczas pracy w skróconym wymiarze czasu pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego można zlecać pracownikowi pracę powyżej jego etatu

Pracownica zatrudniona na pełny etat złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński i jednocześnie skrócenie w jego trakcie czasu pracy do połowy etatu. Osoba ta pracuje codziennie po 8 godzin, a zatem w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie pracować codziennie po 4 godziny. Czy możemy zlecić jej wykonywanie pracy przekraczającej ustalony w ten sposób wymiar czasu pracy, tak jak innym niepełnoetatowcom? Pracownica wykonywałaby pracę np. po 6–7 godzin dziennie, co nie będzie przecież stanowić pracy w godzinach nadliczbowych.

Mogą Państwo polecić pracownicy pracę powyżej 4 godzin na dobę wyłącznie za jej zgodą. Taka praca zawsze musi zostać uznana za wykonywaną w godzinach nadliczbowych. Pracownica jest bowiem nadal zatrudniona na pełny etat, który jest „dzielony” między pracę i dodatkowy urlop macierzyński.

UZASADNIENIE

Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego może podjąć decyzję o połączeniu wykorzystywania tego urlopu z wykonywaniem pracy u macierzystego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego etatu (art. 1821 § 4 Kodeksu pracy). W takich sytuacjach wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego pomniejszamy proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica zatrudniona na pełny etat złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, jednocześnie wskazując, że chciałaby świadczyć pracę w wymiarze 1/4 etatu. Pracodawca musi zaakceptować jej wniosek. W konsekwencji pracownica powinna otrzymać odpowiednio zmniejszone do 1/4 etatu wynagrodzenie oraz pomniejszony o 1/4 zasiłek macierzyński.

Łączenie pracy na część etatu z wykorzystywaniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego nie powoduje obniżenia wymiaru czasu pracy. Pracownica będzie okresowo wykonywać pracę na niepełny etat, a przez pozostałą część czasu pracy wykorzystywać dodatkowy urlop macierzyński. Zatem praca i dodatkowy urlop macierzyński dopełniają się wzajemnie do pełnego etatu (lub etatu, w jakim dana osoba była do tej pory zatrudniona).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »