| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat może wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze

Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat może wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze

Pracownica opiekująca się 2-letnim dzieckiem napisała oświadczenie, że nie będzie pracować w porze nocnej (w firmie są zmiany nocne), ale zgadza się na pracę w godzinach nadliczbowych. Czy uprawnienia rodzicielskie dotyczące np. zakazu pracy w nadgodzinach, w porze nocnej oraz wysyłania w delegację pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 4 lat muszą być wykorzystywane przez pracownicę łącznie, czy może ona sobie wybrać, że np. będzie pracowała w nadgodzinach, ale nie będzie pracowała w nocy i poza stałym miejscem pracy?

Każde z ww. uprawnień jest uprawnieniem odrębnym od pozostałych w tym znaczeniu, że uprawniony pracownik może skorzystać ze wszystkich łącznie (i tak jest najczęściej w praktyce), jak również jedynie z uprawnień wybranych przez siebie, np. nie godzi się na delegowanie poza stałe miejsce pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica opiekująca się 3-letnim dzieckiem jest zatrudniona na stanowisku księgowej w podstawowym systemie czasu pracy. Nie wykonuje ona pracy w porze nocnej, sporadycznie wyjeżdża w delegacje w godzinach pracy (do oddziału firmy znajdującego się w sąsiednim mieście). Dlatego złożyła swojemu pracodawcy oświadczenie o braku zamiaru wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, ale zgodziła się na delegacje, gdyż rozpoczynają się i kończą w ramach norm czasu pracy, bez potrzeby kilkudniowego przebywania w innym mieście.

Żaden przepis prawa pracy nie zobowiązuje pracownika opiekującego się dzieckiem do 4 lat do korzystania ze wszystkich uprawnień związanych z opieką nad takim dzieckiem. Pracownik ma prawo wybrać te uprawnienia (i z nich korzystać), które będą najbardziej dla niego dogodne uwzględniając organizację opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że uprawniony pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat nie musi wykorzystywać wszystkich ulg określonych w prawie pracy. Pracownik dokonuje wyboru uprawnień, z których będzie korzystał, i powiadamia pracodawcę o swoim wyborze w pisemnym oświadczeniu.

Dopuszczalna jest zatem sytuacja, w której pracownica zgodzi się na pracę w godzinach nadliczbowych, lecz nie wyrazi zgody na pracę w porze nocnej. Natomiast pracodawca musi respektować jej decyzję w tym zakresie i ma obowiązek w taki sposób zorganizować jej czas pracy, aby był on zgodny z decyzją pracownicy wyrażoną w oświadczeniu.

PRZYKŁAD

Pracownica opiekująca się 2-letnim dzieckiem jest zatrudniona w równoważnym systemie czasu pracy, w którym jest możliwe rozszerzenie godzin pracy do 12 godzin na dobę. Pracownica zgodziła się na pracę powyżej 8 godzin na dobę. Mimo wydłużonych godzin pracy taka organizacja pracy zapewnia jej więcej niż 2 dni wolnego przeciętnie w tygodniu w obowiązującym okresie rozliczeniowym, dlatego pracownica zdecydowała, że taki system czasu pracy jej odpowiada. Pracownica nie zgodziła się natomiast na pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. W takim przypadku pracodawca musi respektować jej decyzję i jest zobowiązany zorganizować jej pracę w sposób zgodny z jej oświadczeniem. W zakładzie obowiązuje pora nocna w godz. od 22.00 do 6.00. Pracodawca w jednym z tygodni okresu rozliczeniowego zaplanował pracownicy pracę w taki sposób:

poniedziałek – godz. 6.00–18.00,

wtorek – godz. 8.00–12.00,

środa – godz. 10.00–22.00,

czwartek – wolne,

piątek – godz. 6.00–18.00,

sobota – wolne,

niedziela – wolne.

Tak ułożony rozkład jest zgodny z wnioskiem pracownicy.

Podstawa prawna

  • art. 148 pkt 3, art. 178 § 2, art. 1891 Kodeksu pracy,
  • § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie367.20 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK