| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat może wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze

Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat może wybrać spośród przysługujących mu uprawnień te, które są dla niego najdogodniejsze

Pracownica opiekująca się 2-letnim dzieckiem napisała oświadczenie, że nie będzie pracować w porze nocnej (w firmie są zmiany nocne), ale zgadza się na pracę w godzinach nadliczbowych. Czy uprawnienia rodzicielskie dotyczące np. zakazu pracy w nadgodzinach, w porze nocnej oraz wysyłania w delegację pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 4 lat muszą być wykorzystywane przez pracownicę łącznie, czy może ona sobie wybrać, że np. będzie pracowała w nadgodzinach, ale nie będzie pracowała w nocy i poza stałym miejscem pracy?

Każde z ww. uprawnień jest uprawnieniem odrębnym od pozostałych w tym znaczeniu, że uprawniony pracownik może skorzystać ze wszystkich łącznie (i tak jest najczęściej w praktyce), jak również jedynie z uprawnień wybranych przez siebie, np. nie godzi się na delegowanie poza stałe miejsce pracy.

PRZYKŁAD

Pracownica opiekująca się 3-letnim dzieckiem jest zatrudniona na stanowisku księgowej w podstawowym systemie czasu pracy. Nie wykonuje ona pracy w porze nocnej, sporadycznie wyjeżdża w delegacje w godzinach pracy (do oddziału firmy znajdującego się w sąsiednim mieście). Dlatego złożyła swojemu pracodawcy oświadczenie o braku zamiaru wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, ale zgodziła się na delegacje, gdyż rozpoczynają się i kończą w ramach norm czasu pracy, bez potrzeby kilkudniowego przebywania w innym mieście.

Żaden przepis prawa pracy nie zobowiązuje pracownika opiekującego się dzieckiem do 4 lat do korzystania ze wszystkich uprawnień związanych z opieką nad takim dzieckiem. Pracownik ma prawo wybrać te uprawnienia (i z nich korzystać), które będą najbardziej dla niego dogodne uwzględniając organizację opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że uprawniony pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 lat nie musi wykorzystywać wszystkich ulg określonych w prawie pracy. Pracownik dokonuje wyboru uprawnień, z których będzie korzystał, i powiadamia pracodawcę o swoim wyborze w pisemnym oświadczeniu.

Dopuszczalna jest zatem sytuacja, w której pracownica zgodzi się na pracę w godzinach nadliczbowych, lecz nie wyrazi zgody na pracę w porze nocnej. Natomiast pracodawca musi respektować jej decyzję w tym zakresie i ma obowiązek w taki sposób zorganizować jej czas pracy, aby był on zgodny z decyzją pracownicy wyrażoną w oświadczeniu.

PRZYKŁAD

Pracownica opiekująca się 2-letnim dzieckiem jest zatrudniona w równoważnym systemie czasu pracy, w którym jest możliwe rozszerzenie godzin pracy do 12 godzin na dobę. Pracownica zgodziła się na pracę powyżej 8 godzin na dobę. Mimo wydłużonych godzin pracy taka organizacja pracy zapewnia jej więcej niż 2 dni wolnego przeciętnie w tygodniu w obowiązującym okresie rozliczeniowym, dlatego pracownica zdecydowała, że taki system czasu pracy jej odpowiada. Pracownica nie zgodziła się natomiast na pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. W takim przypadku pracodawca musi respektować jej decyzję i jest zobowiązany zorganizować jej pracę w sposób zgodny z jej oświadczeniem. W zakładzie obowiązuje pora nocna w godz. od 22.00 do 6.00. Pracodawca w jednym z tygodni okresu rozliczeniowego zaplanował pracownicy pracę w taki sposób:

poniedziałek – godz. 6.00–18.00,

wtorek – godz. 8.00–12.00,

środa – godz. 10.00–22.00,

czwartek – wolne,

piątek – godz. 6.00–18.00,

sobota – wolne,

niedziela – wolne.

Tak ułożony rozkład jest zgodny z wnioskiem pracownicy.

Podstawa prawna

  • art. 148 pkt 3, art. 178 § 2, art. 1891 Kodeksu pracy,
  • § 6 ust. 2 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK