| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Urlop ojcowski

Pracownik–ojciec wystąpił z wnioskiem o udzielenie 3 dni urlopu ojcowskiego. Czy możemy udzielić mu tylko 3 dni, czy też musi wykorzystać od razu cały przysługujący mu wymiar tego urlopu?

Niestety nie, nie można udzielić pracownikowi 3 dni urlopu ojcowskiego, ponieważ pracownik musi wykorzystać jednorazowo 7 dni urlopu ojcowskiego.

Od 1 stycznia 2010 r. pracownikowi–ojcu wychowującemu dziecko w wieku do 1. roku życia przysługuje prawo do urlopu przeznaczonego na opiekę nad tym dzieckiem. W roku 2010 i 2011 urlop będzie udzielany w wymiarze 1 tygodnia, a w następnych latach – 2 tygodni. Przepisy Kodeksu pracy nie rozstrzygają wprost, czy urlop ten może zostać udzielony w wymiarze krótszym niż 7 dni, a tym samym, czy pracownik będzie mógł wykorzystać urlop w całości lub też skorzystać tylko z jego części. Gdyby jednak zamiarem ustawodawcy było stworzenie pracownikowi takiej możliwości, przepisy Kodeksu pracy stanowiłyby o tym wprost – tak jak ma to miejsce przy urlopie macierzyńskim.

W celu skorzystania z tego rodzaju urlopu pracownik powinien złożyć pisemny wniosek, nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu, a pracodawca ma obowiązek przychylić się do wniosku pracownika.

Bezpośrednio po urlopie ojcowskim pracownik–ojciec będzie mógł wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Jeżeli zaś pracownik z powodu skorzystania z urlopu ojcowskiego nie mógł rozpocząć zaplanowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego, to urlop wypoczynkowy ulega przesunięciu na termin późniejszy.

Urlop ojcowski jest urlopem niezależnym od urlopu macierzyńskiego. Oznacza to, że pobyt matki dziecka na urlopie macierzyńskim nie może stanowić podstawy do odmowy jednoczesnego udzielenia urlopu ojcowskiego pracownikowi będącego ojcem dziecka.

W okresie przebywania na urlopie ojcowskim stosunek pracy pracownika korzystającego z tego urlopu jest objęty ochroną przed jego rozwiązaniem (art. 177 k.p.).

Ponadto za czas urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński na warunkach określonych przepisami ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK