| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy urlop macierzyński samotnej matki ulega przerwaniu, gdy pracownica jest w szpitalu

Czy urlop macierzyński samotnej matki ulega przerwaniu, gdy pracownica jest w szpitalu

Pracownica wykorzystała 9 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ze względu na kłopoty zdrowotne trafiła do szpitala. Pracownica samotnie wychowuje dziecko. Czy w takim przypadku jej urlop macierzyński w związku z pobytem w szpitalu ulega przerwaniu? W czasie pobytu pracownicy w szpitalu dzieckiem opiekuje się jego babcia.

RADA

Urlop macierzyński pracownicy, mimo pobytu w szpitalu, nie ulega przerwaniu, lecz trwa nadal.

UZASADNIENIE

Jeśli pracownica – matka jest osobą samotną, a opiekę nad dzieckiem w czasie jej pobytu w szpitalu przejmuje np. babcia dziecka, urlop macierzyński nie ulega przerwaniu. W takim bowiem przypadku trwa on nadal, zaś babcia dziecka, jeśli pozostaje w zatrudnieniu, może skorzystać z prawa do zasiłku opiekuńczego.

Matka dziecka po wypisaniu ze szpitalu korzysta z urlopu macierzyńskiego w takim wymiarze, jaki pozostał do jego zakończenia, wliczając do niego również pobyt w szpitalu.

PRZYKŁAD

Pracownica samotnie wychowująca dziecko po 10 tygodniach urlopu macierzyńskiego została skierowana na 4 tygodnie leczenia szpitalnego. W tym czasie dzieckiem zajmowała się babcia. Po wypisaniu ze szpitala pracownica będzie mogła wykorzystać jeszcze 6 tygodni takiego urlopu.

Po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 8 tygodni, w przypadku gdy pracownica wymaga opieki szpitalnej i nie może zajmować się dzieckiem, urlop macierzyński ulega przerwaniu (art. 180 § 61 Kodeksu pracy). Warunkiem przerwania urlopu macierzyńskiego w takiej sytuacji jest rozpoczęcie wykorzystywania tego urlopu przez pracownika – ojca wychowującego dziecko. Urlop macierzyński pracownicy przerywa się bowiem tylko na okres, w którym korzysta z niego pracownik – ojciec wychowujący dziecko (art. 180 § 62 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Jeżeli po wykorzystaniu co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego pracownica – matka dziecka przebywa w szpitalu, z prawa do urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku macierzyńskiego korzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko.

W takim przypadku ojciec dziecka korzysta z urlopu i zasiłku macierzyńskiego aż do chwili, kiedy matka dziecka zostanie wypisana ze szpitala. Wtedy to matka dziecka kontynuuje korzystanie z urlopu macierzyńskiego. Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego, z którego korzysta matka i – podczas jej pobytu w szpitalu – ojciec, nie może przekroczyć wymiaru urlopu macierzyńskiego, przysługującego pracownicy w zależności od liczby urodzonych dzieci. W chwili zaś gdy pracownica zostaje wypisana ze szpitala, przysługuje jej prawo do pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Pracownica po wykorzystaniu 10 tygodni urlopu macierzyńskiego została skierowana na leczenie szpitalne na okres 3 tygodni. W tym czasie z urlopu macierzyńskiego oraz prawa do zasiłku macierzyńskiego korzystał ojciec dziecka. Po powrocie ze szpitala pracownicy przysługuje jeszcze prawo do 7 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Na podstawie obecnie obwiązujących przepisów pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Co najmniej 2 tygodnie takiego urlopu mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, a reszta jest wykorzystywana po porodzie.

Podstawa prawna

  • art. 180 § 1 i § 61–62 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 5, art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »