| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy na ślub kościelny, jeżeli wcześniej zawarł ślub cywilny

Czy pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy na ślub kościelny, jeżeli wcześniej zawarł ślub cywilny

Pracownik kilka lat temu zawarł ślub cywilny. Obecnie ma zamiar zawrzeć ślub kościelny, ponieważ zmarł pierwszy mąż jego żony i jest to prawnie dozwolone. Czy w takiej sytuacji przysługują mu ponownie 2 dni zwolnienia od pracy na ślub?


RADA

Pracownik nie ma prawa do zwolnienia od pracy na ślub kościelny, ponieważ jest już w związku małżeńskim z osobą, z którą chce zawrzeć ten ślub. Ślub ten nie powoduje zmiany stanu cywilnego pracownika.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługują 2 dni zwolnienia od pracy na własny ślub. W przedstawionej sytuacji pracownik zawarł już związek małżeński kilka lat temu i zapewne wtedy wykorzystał 2 dni zwolnienia od pracy w związku z tą okolicznością. Obecnie zawarcie związku wyznaniowego z tą samą osobą nie powoduje nowych skutków prawnych. Pracownik jest już żonaty od kilku lat i zawarcie ślubu kościelnego nie wpływa na zawarty wcześniej związek małżeński. Nie mają zatem Państwo obowiązku udzielać pracownikowi 2 dni zwolnienia od pracy.

Aby nabyć prawo do 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu ślubu, znaczenie ma to, czy zawarty związek małżeński powoduje skutek prawny w zakresie zmiany stanu cywilnego. Taki skutek powoduje ślub cywilny zawarty w urzędzie stanu cywilnego. Również ślub zawarty zgodnie z obrządkiem danego wyznania może wywierać skutki prawne, np. ślub konkordatowy. Gdyby przyjąć, że każde zawarcie związku wyznaniowego powoduje prawo do zwolnienia od pracy z powodu ślubu, pracownik mógłby kilkukrotnie korzystać z takich dni wolnych zawierając ślub z tą samą osobą.

PRZYKŁAD

Pracownik zawarł ślub cywilny i otrzymał w związku z tym 2 dni zwolnienia od pracy. Dwa lata później zawarł ślub kościelny z tą samą osobą i poprosił o 2 dni urlopu okolicznościowego. Pracodawca postąpił prawidłowo i w tym przypadku odmówił mu zwolnienia od pracy. Następnie pracownik i jego żona zmienili wyznanie i przystąpili do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W związku z tym ponownie zawarli związek małżeński w obrządku właściwym dla tego wyznania. W takim przypadku pracownik także nie ma prawa do dni wolnych z powodu zawarcia ślubu wyznaniowego.

Pracownik będzie miał natomiast prawo ponownie do dni wolnych z powodu ślubu, jeżeli zawrze kolejny związek małżeński z inną osobą. Taki ślub jest związany ze zmianą stanu cywilnego pracownika.

PRZYKŁAD

 Pracownik rozwiódł się z żoną, z którą miał zawarty ślub konkordatowy. Po 2 latach ponownie wstąpił w związek małżeński zawierając jedynie ślub cywilny. W takim przypadku pracownik ponownie będzie miał prawo do 2 dni urlopu okolicznościowego z okazji zawarcia związku małżeńskiego.

• § 15 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »