| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić świadectwa pracy dostarczone przez pracownika po ustaniu zatrudnienia

Czy pracodawca ma obowiązek uwzględnić świadectwa pracy dostarczone przez pracownika po ustaniu zatrudnienia

Zdarza się, że w trakcie trwania zatrudnienia, a nawet po jego ustaniu pracownicy dostarczają dokumenty potwierdzające staż pracy i wpływające na wymiar należnego im urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku powstaje pytanie, czy pracodawca powinien uwzględnić te dokumenty i ponownie ustalić wymiar przysługującego urlopu oraz wypłacić ekwiwalent.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pracownik dostarcza świadectwa pracy po rozwiązaniu stosunku pracy z danym pracodawcą. W takim przypadku były pracownik nie może wykorzystać w naturze urlopu wypoczynkowego, który byłby mu należny w związku z prawem do wyższego wymiaru urlopu. Takie postępowanie pracownika nie korzysta z ochrony i nie powinno być uznane za wykonywanie prawa zgodnie z art. 8 Kodeksu pracy. Ponadto, jako oczywiste należy przyjąć w takim przypadku, że postępowanie pracownika jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem jego prawa do urlopu. Wobec tego należy uznać, że celem pracownika nie było korzystanie z konstytucyjnego prawa do wypoczynku w trakcie pracy, gwarantowanego przepisami o urlopach wypoczynkowych, lecz chęć osiągnięcia dodatkowego zysku z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Ponadto takim postępowaniem pracownik pozbawił pracodawcę uprawnienia do wysłania go na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Zatem działanie pracownika nie korzysta z ochrony i pracodawca nie musi ponownie przeliczać należnego mu urlopu wypoczynkowego i wypłacać ewentualnego ekwiwalentu za urlop. W konsekwencji pracodawca nie musi również dokonywać korekty świadectwa pracy pracownika, które zostało wydane na podstawie danych, którymi pracodawca dysponował w dniu rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem.

WAŻNE

Jeżeli pracownik dostarcza świadectwa pracy po ustaniu zatrudnienia, co do zasady, takie zachowanie nie korzysta z ochrony i pracodawca nie musi ponownie przeliczać należnego mu urlopu wypoczynkowego.

Należy jednak w tym przypadku stwierdzić, że ostatecznie spór ten mógłby rozstrzygnąć jedynie sąd pracy, na podstawie konkretnych faktycznych okoliczności sprawy. Nie zawsze bowiem przedłożenie świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy po rozwiązaniu stosunku pracy będzie przez pracownika zawinionym i celowym działaniem.

Podstawa prawna:

  • art. 8 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)
  • § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. Nr 62, poz. 286 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK