| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kto wydaje świadectwo pracy za okresy pracy przypadające przed przejęciem pracowników

Kto wydaje świadectwo pracy za okresy pracy przypadające przed przejęciem pracowników

Od maja br. nasza spółka przejęła w trybie art. 231 Kodeksu pracy kilkudziesięciu pracowników innej spółki. Która spółka powinna wystawić świadectwo pracy za okres pracy na umowę na okres próbny, jeżeli umowa ta zakończyła się przed przejęciem pracowników? Przejęty pracownik po zakończeniu umowy na okres próbny nie chciał świadectwa pracy, a teraz podczas pracy na podstawie umowy na czas określony w naszej firmie wystąpił o jego wydanie.

Świadectwo pracy za okres pracy na okresie próbnym powinna wydać pracownikowi Państwa spółka. Obowiązek ten przeszedł na nowego pracodawcę, który przejmując pracowników automatycznie wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki poprzedniego pracodawcy.

Co do zasady, rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy powoduje powstanie po stronie pracodawcy obowiązku wydania pracownikowi świadectwa pracy (art. 97 § 1 Kodeksu pracy). Pracodawca jest zobowiązany uczynić to bezwarunkowo i niezwłocznie.

Od obowiązku niezwłocznego wydania świadectwa pracy po rozwiązaniu umowy o pracę przepisy prawa pracy przewidują jednak pewne wyjątki. Pracodawca nie musi wydawać świadectwa pracy, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Zdaniem większości ekspertów prawa pracy, dotyczy to także sytuacji, gdy między kolejnymi umowami terminowymi wystąpią okresy przerwy. Pracodawca nie będzie więc musiał wydać świadectwa pracy po rozwiązaniu umowy terminowej, gdy po krótkiej przerwie będzie miał zamiar zatrudnić pracownika ponownie.

Pracodawca, który zatrudnia pracownika na podstawie:

  • umowy o pracę na okres próbny,
  • umowy o pracę na czas określony lub
  • umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy

może wydać jedno zbiorcze świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów zawartych w okresie 24 miesięcy od dnia zawarcia pierwszej umowy (art. 97 § 11 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca zawarł z pracownikiem 1 kwietnia 2011 r. umowę o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Po zakończeniu tej umowy pracodawca zawarł z pracownikiem umowę o pracę na czas określony 1,5 roku – od 1 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Wydanie świadectwa pracy potwierdzającego oba okresy zatrudnienia powstanie dopiero w dniu upływu 24-miesięcznego terminu liczonego od dnia zawarcia pierwszej z tych umów, czyli 1 kwietnia 2013 r.

W sytuacji gdy rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy zawartej przed upływem 24 miesięcy będzie przypadało po upływie 24 miesięcy, pracodawca będzie miał obowiązek wydać świadectwo pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy (art. 97 § 12 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracodawca 1 kwietnia 2011 r. zawarł z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Po zakończeniu tej umowy pracodawca podpisał z pracownikiem umowę o pracę na czas określony 1,5 roku – od 1 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2012 r., a następnie zamierza zawrzeć umowę na czas określony na okres 1 roku – do 31 grudnia 2013 r. Pracodawca będzie miał obowiązek wydać świadectwo pracy dopiero po zakończeniu ostatniej umowy na czas określony, tj. 31 grudnia 2013 r. Umowa ta będzie bowiem trwała w dniu upływu 24-miesięcznego limitu, a termin jej zakończenia przypada po nim.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »