| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można ograniczyć pracownikowi wyjścia z pracy związane ze sprawowaniem funkcji radnego

Czy można ograniczyć pracownikowi wyjścia z pracy związane ze sprawowaniem funkcji radnego

Nasza główna księgowa jest gminną radną. Kilka razy w miesiącu zwalnia się z części dnia pracy, aby wziąć udział w posiedzeniach komisji samorządowych, do których należy. Z tego powodu często nie ma jej w pracy, kiedy jest potrzebna. Czy możemy ograniczyć jej wyjścia związane z pracą radnej?

Nie mają Państwo prawnych możliwości ograniczenia wyjść głównej księgowej na posiedzenia komisji samorządowych. Radny ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej, aby wziąć udział w pracach organów danej jednostki samorządu terytorialnego.

Nie mogą Państwo zakazać pracownicy uczestniczenia w pracach organów samorządowych w ramach sprawowania mandatu radnej. Radny jest zobowiązany brać czynny udział w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany (art. 24 ustawy o samorządzie gminnym).

Pracodawca powinien zwolnić pracownika od pracy, jeżeli taki obowiązek wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa (§ 4 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Mają więc Państwo obowiązek każdorazowego zwalniania ze świadczenia pracy głównej księgowej wykonującej mandat radnej, aby umożliwić jej branie udziału w pracach rady gminy i jej komisjach (art. 25 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym).

Zagrożenia (–)

Pracodawca nie może odmówić udzielenia zwolnienia od pracy pracownikowi będącemu radnym na czas udziału w pracach rady gminy i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych.

Zwolnienie to ma charakter obligatoryjny i nie mogą Państwo odmówić pracownicy takiego zwolnienia.

PRZYKŁAD

Pracownik pełniący funkcję radnego wystąpił z pismem do prezesa swojego zakładu o płatne zwolnienie z pracy na cały dzień w związku z otrzymanym zaproszeniem od burmistrza na spotkanie z mieszkańcami gminy z okazji majowego festynu. Pracodawca odmówił pracownikowi-radnemu oraz poinformował go zgodnie z prawem, że nie ma takiego obowiązku i na tę okoliczność może mu udzielić jednego dnia urlopu. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe, ponieważ radnemu nie przysługuje zwolnienie od pracy na wskazany przez niego cel.

Mogą jednak Państwo określić sposób dokumentowania czasu pracy pracownicy jako radnej i jej zwolnień na czas pracy w komisjach. Wniosek o zwolnienie z pracy główna księgowa powinna bowiem udokumentować. Państwa decyzja o zwolnieniu od pracy nie musi być uzależniona tylko od ustnej informacji pracownicy o posiedzeniach komisji. Aby pracownica została zwolniona od pracy, powinna przedstawić Państwu odpowiednie zaświadczenie o uczestnictwie w pracach komisji.

Pracownica nie może bez Państwa wiedzy opuszczać miejsca pracy, aby wziąć udział w pracy jako radna. W przypadku zaniedbywania przez pracownicę obowiązków pracowniczych w zakresie nieprzestrzegania ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy mogą Państwo ukarać ją karą porządkową.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PRACUJ W UNII

wszystko o pracy w Unii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »