| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Pracownik, który na żądanie pracodawcy nie stawia się do pracy w czasie urlopu, naraża się np. na ryzyko rozwiązania stosunku pracy z powodu naruszenia obowiązków pracowniczych.

Pracownik, który stawił się do pracy po odwołaniu z urlopu, nie podlega ochronie przed wypowiedzeniem, ponieważ faktycznie nie przebywa już na urlopie. Jednocześnie pracodawca nie może odwołać pracownika tylko po to, aby dokonać wypowiedzenia umowy o pracę czy warunków pracy lub płacy. Jednak inaczej należy potraktować sytuację, gdy po odwołaniu z urlopu pojawią się okoliczności uzasadniające wypowiedzenie.

Podstawa prawna:

  • art. 41 k.p.

Przerwanie urlopu przez pracownika

W przepisach nie uregulowano sytuacji przerwania urlopu przez pracownika. Przyjmuje się, że pracodawca może zgodzić się na przerwanie urlopu przez pracownika i powrót do pracy, jeżeli jego wniosek jest umotywowany ważnymi przyczynami, np. odwołanie z urlopu współmałżonka. Decyzja w tej sprawie pozostawiona jest pracodawcy. Niewykorzystana część urlopu powinna być udzielona w terminie uzgodnionym przez pracownika i pracodawcę, najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Podstawa prawna:

  • art. 168 k.p.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK