| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kwalifikacje zawodowe a uprawnienia do wykonywania pracy

Kwalifikacje zawodowe a uprawnienia do wykonywania pracy

Pracodawca ma prawo wymagać, aby pracownik posiadał odpowiednie uprawnienia do pracy. W przypadku zawinionej przez pracownika utraty uprawnień umowa o pracę może zostać rozwiązana w trybie dyscyplinarnym.

Utrata uprawnień lub kwalifikacji

Zawiniona utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 3 k.p.). Natomiast niezawiniona utrata uprawnień do wykonywania zawodu, a także utrata kwalifikacji mogą stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy przez pracodawcę.

Możliwość utraty pracy w trybie dyscyplinarnym dotyczy tylko zawinionej utraty uprawnień potwierdzonych wymaganymi przez prawo dokumentami, a nie uprawnień (kwalifikacji) określonych w wewnętrznych przepisach obowiązujących u danego pracodawcy. Jak podkreśla Sąd Najwyższy (wyrok z 26 października 1984 r.), utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku może być podstawą rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jednak w tym przypadku decydujące znaczenie ma nie sam czyn zawiniony przez pracownika, lecz stwierdzenie jego skutków w sferze uprawnień zawodowych, np. w drodze decyzji administracyjnej, wyroku sądu.

Przykład

Komendant wojewódzki Policji, na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (DzU z 2005 r. nr 145, poz. 1221 ze zm.), cofnął licencję pracownikowi ochrony, gdyż wskutek choroby psychicznej pracownik ten na mocy orzeczenia sądu został częściowo ubezwłasnowolniony. Ponieważ w takim przypadku nie można mówić o winie pracownika – zatrudniająca go firma ochroniarska nie może zwolnić go w trybie dyscyplinarnym.

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym z powodu utraty uprawnień do wykonywania zawodu także w sytuacji, gdy w chwili popełnienia przestępstwa pracownik ten pracował u innego pracodawcy. Liczy się, że ze swojej winy stracił uprawnienie do wykonywania pracy.

Zwolnienie za wypowiedzeniem

Bez wypowiedzenia w trybie dyscyplinarnym nie można zwolnić pracownika, który nie utracił uprawnień zawodowych, a tylko uprawnienia takie zostały w odniesieniu do pracownika zawieszone.

W takim przypadku pracodawca może:

  • wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, gdyż pracownik przestał być dyspozycyjny (np. w przypadku zatrzymania prawa jazdy kierowcy),
  • przenieść go w trybie art. 42 § 4 k.p. do innej pracy odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym,
  • zmienić rodzaj pracy w drodze wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1–3 k.p. albo w drodze porozumienia stron).

Pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę także, gdyby okazało się, że jednak nie posiada on – jak podawał – kwalifikacji zawodowych, wymaganych na danym stanowisku pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK