| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > W jakim terminie pracodawca może żądać naprawienia szkody

W jakim terminie pracodawca może żądać naprawienia szkody

Podczas wykonywania obowiązków pracowniczych pracownik wyrządził szkodę polegającą na uszkodzeniu powierzonego mu przez pracodawcę laptopa. Czy istnieją ograniczenia co do okresu, w którym pracodawca może domagać się od pracownika naprawienia szkody?

Co do zasady, zgodnie z przepisem art. 291 par. 1 k.p., roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

W rozpatrywanym przypadku zastosowanie znajdzie jednak przepis art. 291 par. 2 k.p., stosownie do którego treści roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, ulegają przedawnieniu z upływem jednego roku od dnia, w którym pracodawca powziął wiadomość o wyrządzeniu przez pracownika szkody, nie później jednak niż z upływem trzech lat od jej wyrządzenia.

Jednak modyfikację powyższej zasady wprowadza przepis art. 291 par. 3 k.p., stosownie do którego treści, jeśli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, do przedawnienia roszczenia o naprawienie tej szkody stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Tym samym do roszczeń pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika umyślnie będą miały zastosowanie terminy przedawnienia określone w art. 442 k.c.

Zgodnie z par. 1 przepisu art. 442 k.c. roszczenia te ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia, nie później jednak niż z upływem dziesięciu lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę. Termin przedawnienia roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody uzależniony będzie zatem od tego, czy szkoda została wyrządzona przez pracownika umyślnie lub nieumyślnie.


Podstawa prawna:
• art. 291 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm),
• art. 422 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »