| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownik może żądać wydania polecenia służbowego na piśmie

Czy pracownik może żądać wydania polecenia służbowego na piśmie

Kierowniczka działu księgowości naszej firmy zleciła pracownicy swojego działu wykonanie części pilnej pracy za inną pracownicę, która wzięła 3 dni urlopu na żądanie. Pracownica poprosiła o wydanie tego polecenia na piśmie i odmówiła wykonania ustnego polecenia. Czy kierowniczka powinna na piśmie zlecić swojej podwładnej wykonanie innej pracy?

Pracownik tylko w wyjątkowych przypadkach może odmówić wykonania polecenia swojego przełożonego. Przypadki te dotyczą poleceń:

  • wykonywania czynności sprzecznych z przepisami prawa pracy lub innymi przepisami prawnymi,
  • sprzecznych z treścią umowy o pracę, np. załatwianie prywatnych spraw przełożonego.

Stosunek pracy charakteryzuje się podporządkowaniem pracownika wobec pracodawcy, co jest jednoznaczne z obowiązkiem wykonywania poleceń. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się m.in. do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem (art. 22 § 1 Kodeksu pracy). Aby nie było wątpliwości, czy dane polecenie służbowe powinno być przez pracownika zrealizowane, warto w miarę możliwości sporządzić pracownikom szczegółowy zakres ich obowiązków.

PRZYKŁAD

Pracownica jest zatrudniona na stanowisku specjalisty ds. marketingu. Kierownik pracownicy zlecił jej po godzinach pracy sprzątanie swojego pokoju, ponieważ zachorowała sprzątaczka. Kierownik swoje polecenie uzasadnił tym, że w następnym dniu jest umówiony w swoim biurze z ważnym klientem. Pracownica odmówiła wykonania tego polecenia, ponieważ w żaden sposób nie wynikało ono z jej zakresu obowiązków i uznała je za upokarzające. Kierownik ukarał pracownicę karą upomnienia. Pracownica wniosła sprzeciw od zastosowanej kary. Postępowanie kierownika było nieprawidłowe. Wydane polecenie nie miało związku z rodzajem pracy wykonywanej przez pracownicę. W tej sytuacji pracownica nie musiała podporządkować się poleceniom swojego przełożonego, dlatego pracodawca powinien uwzględnić sprzeciw pracownicy i wycofać pismo o ukaraniu jej karą porządkową.

Od zasady ustnego wydawania poleceń służbowych, która obowiązuje większość pracowników, istnieją nieliczne wyjątki dotyczące szczególnych grup pracowników (m.in. pracowników korpusu służby cywilnej, pracowników samorządowych, urzędników państwowych). W ich przypadku, jeżeli pracownik jest przekonany, że otrzymane polecenie służbowe jest niezgodne z prawem albo zawiera znamiona pomyłki, jest zobowiązany na piśmie poinformować o tym swojego przełożonego. W razie pisemnego potwierdzenia polecenia pracownik jest zobowiązany je wykonać, z wyjątkiem sytuacji, w której wykonanie polecenia prowadziłoby do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo groziłoby niepowetowanymi stratami (w przypadku pracowników samorządowych i urzędników państwowych).

Podstawa prawna:

  • art. 22 § 1, art. 30 § 1 pkt 2, art. 52 § 1 pkt 1, art. 100 § 1, art. 108 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 77 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Nr 227, poz. 1505 ze zm.),
  • art. 25 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),
  • art. 18 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »