| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Uprawnienia pracownika w razie podjęcia studiów podyplomowych za zgodą pracodawcy

Uprawnienia pracownika w razie podjęcia studiów podyplomowych za zgodą pracodawcy

Pracownik za zgodą pracodawcy podjął studia podyplomowe. Czy pracodawca musi w takiej sytuacji udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego, a jeśli tak, to w jakim wymiarze? Czy pracodawca może przyznać pracownikowi zwrot części poniesionych kosztów pod warunkiem pisemnego zrzeczenia się prawa do urlopu szkoleniowego?

Pracodawca, który wyraził zgodę na podjęcie studiów podyplomowych, ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego. Nie może żądać od pracownika zrzeczenia się prawa do urlopu szkoleniowego. Takie działania pracodawcy są niezgodne z prawem.

Z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w rozumieniu Kodeksu pracy mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze określonym w art. 1032 k.p. Jest on udzielany na dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Pracownikowi przysługuje również zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi, który kończy studia podyplomowe i musi napisać pracę dyplomową oraz przystąpić do egzaminu. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek udzielić mu 21 dni urlopu szkoleniowego.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »