| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy za wystawienie błędnego świadectwa pracy można dostać mandat od inspektora pracy

Czy za wystawienie błędnego świadectwa pracy można dostać mandat od inspektora pracy

Ostatnio mieliśmy kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy i inspektor znalazł błąd w świadectwie pracy jednego z pracowników. Osoba wypisująca świadectwo wpisała błędny okres zatrudnienia. Ten błąd od razu został przez nas skorygowany i wystawiliśmy pracownikowi nowe świadectwo pracy. Czy w takiej sytuacji możemy dostać mandat od inspektora za ten błąd?

Korekta świadectwa pracy z inicjatywy pracodawcy

Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracownik nie wykryje błędu w otrzymanym świadectwie pracy. Jeżeli błąd wykryje pracodawca (lub osoba sporządzająca świadectwo pracy), pracownik powinien zostać o tym niezwłocznie poinformowany, a pracodawca powinien przygotować mu nowe świadectwo pracy (nawet bez wniosku pracownika o sprostowanie świadectwa) zawierające prawidłowe informacje. Jeżeli jednak, tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu, ani pracownik, ani pracodawca nie zauważą błędu, a ujawni go w trakcie kontroli inspektor pracy, wówczas pracodawca powinien jak najszybciej przygotować i przekazać pracownikowi nowe świadectwo. W tym zakresie pracodawca nie musi, a nawet nie powinien czekać na zakończenie kontroli PIP i wnioski pokontrolne inspektora pracy.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca wykryje błąd w sporządzonym świadectwie pracy, powinien wydać pracownikowi nowe świadectwo, nie czekając na jego wniosek w tej sprawie.

Pracodawca nie musi także obawiać się mandatu za takie uchybienie, ponieważ błąd w świadectwie pracy nie jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które grozi grzywna (w postępowaniu mandatowym lub przed sądem). Kodeks pracy nie wymienia bowiem wśród wykroczeń przeciwko prawom pracownika wystawienia błędnego świadectwa pracy. Wykroczeniem związanym ze świadectwem pracy jest natomiast jego niewydanie. Za takie wykroczenie pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 282 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). Gdyby ujawniony przez inspektora błąd nie został poprawiony do czasu zakończenia kontroli, pracodawca powinien spodziewać się zobowiązania do jego skorygowania w wystąpieniu pokontrolnym inspektora PIP. W takim przypadku pracodawca powinien poinformować inspektora o wykonaniu zobowiązania objętego wystąpieniem w terminie wskazanym przez kontrolującego w tym wystąpieniu, nie dłuższym niż 30 dni (art. 36 ustawy o PIP).

Podstawa prawna:

  • art. 97 § 2–21, art. 282 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy,
  • art. 11 pkt 8, art. 36 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. Nr 89, poz. 589 ze zm.),
  • § 1 i § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Pracownik nie może skutecznie dochodzić sprostowania świadectwa pracy w części dotyczącej stwierdzenia, że stosunek pracy został rozwiązany przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika, kwestionując zgodność z prawem tego rozwiązania, bez wystąpienia z powództwem o roszczenia z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 56 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2009 r., I PZP 4/09, OSNP 2010/13-14/154)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »