| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ile razy w roku PIP może kontrolować zakład pracy?

Ile razy w roku PIP może kontrolować zakład pracy?

W sklepie z tzw. dopalaczami były w tym roku przeprowadzane kontrole przez różne organy, m.in. przez inspekcję sanitarną, urząd skarbowy i Państwową Inspekcję Pracy. Czy są ograniczenia co do liczby kontroli PIP w danym roku?

Kontrole przedsiębiorstw objętych Konwencją MOP nr 81

W stosunku do pracodawców objętych Konwencją MOP nr 81 nie obowiązują ograniczenia dotyczące łącznej liczby dni kontroli w roku kalendarzowym.

Nie obowiązują również ograniczenia w zakresie prowadzenia kontroli równocześnie z innymi podmiotami kontrolującymi.

WSKAZÓWKA!

Zgodnie z Konwencją inspektorzy mogą kontrolować pracodawcę „tak często i starannie, jak to jest konieczne do zapewnienia skutecznego stosowania odpowiednich przepisów prawnych”.

Kontrole u przedsiębiorców nieobjętych Konwencją

U przedsiębiorców nieobjętych Konwencją MOP liczba kontroli PIP będzie ograniczona ustawowym limitem czasu kontroli u danego pracodawcy.

Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:

  • 12 dni roboczych w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców (tzn. przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnęli obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły 2 mln euro),
  • 18 dni roboczych w odniesieniu do małych przedsiębiorców (tzn. przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro),
  • 24 dni roboczych w odniesieniu do średnich przedsiębiorców (tzn. przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniali średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro),
  • 48 dni roboczych w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców (tzn. przedsiębiorców niemieszczących się w kategoriach mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy).

Limit ten nie obowiązuje wówczas, gdy:

  • kontrola jest prowadzona w celu przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia,
  • przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia lub zdrowia.

Każda kontrola powinna być odnotowana w książce kontroli i po przekroczeniu limitów dni pracodawca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

WSKAZÓWKA!

Sprzeciw wnosi się w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem do organu podejmującego i prowadzącego kontrolę w terminie 3 dni roboczych od wszczęcia kontroli. Wniesienie sprzeciwu wobec kontroli PIP jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy prowadzi ona kontrolę na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2 ust. 2 i art. 16 Konwencji MOP nr 81 dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu (DzU z 1997 r. nr 72, poz. 450),
  • Art. 82 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, art. 83 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 2 i 4, art. 84c ust. 1, 2, 3, art. 104, 105 i 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK