| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa na zastępstwo w świetle przepisów UE

Umowa na zastępstwo w świetle przepisów UE

Prawo unijnie nie narzuca, jak powinna być skonstruowana umowa na czas zastępstwa oraz czy powinna ona np. wymieniać nazwisko zastępowanego pracownika.

Problem, jaki pojawił się w sprawie Francesci Sorge przeciwko Poste Italiane SpA, wiązał się ze zmianami prawa krajowego wprowadzonymi w związku z wprowadzeniem do prawa krajowego dyrektywy. Otóż, przed wdrożeniem dyrektywy prawo włoskie stanowiło, że umowa na czas określony w celu zastąpienia pracowników nieobecnych, którzy mają prawo do zachowania miejsca pracy, powinna wskazać nazwisko pracownika zastępowanego oraz powód zastępstwa. Zgodnie z przepisami, które przyjęto w celu wdrożenia dyrektywy do prawa krajowego, przy zawieraniu umowy o pracę na zastępstwo nie było obowiązku wskazania w treści tejże umowy nazwiska zastępowanego pracownika i powodu zastępstwa.

Stan faktyczny

Pani Sorge została zatrudniona na podstawie umowy o pracę w celu zastępstwa nieobecnego personelu w okresie od 1 października 2004 r. do 15 stycznia 2005 r. Twierdziła ona, że postanowienie umowy zastrzegające termin końcowy było niezgodne z prawem, ponieważ nie zawierało wyraźnego wskazania nazwiska zastępowanego pracownika i powodu zastępstwa. Pracodawca z kolei twierdził, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów nie istniał obowiązek wskazywania nazwiska zastępowanego pracownika oraz powodu zastępstwa. Sąd krajowy podzielił stanowisko pracodawcy, ale jednocześnie zauważył, że zmiana prawa krajowego w związku z wdrożeniem dyrektywy była równoznaczna z obniżeniem poziomu ochrony pracowników, a tym samym doszło do naruszenia klauzuli 8 pkt 3 porozumienia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK