| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak rozpoznać mobbing w zakładzie pracy

Jak rozpoznać mobbing w zakładzie pracy

Mobbing jest ściśle określony w Kodeksie pracy. Aby został uznany za fakt, dane zachowania oraz okoliczności muszą być ocenione z perspektywy zaistniałych wydarzeń czy odczuć ofiary oraz jednocześnie spełniać wszystkie przesłanki określone w Kodeksie pracy.

Czy pracodawca może być podejrzany o mobbing w stosunku do swoich pracowników, gdy zapowiedział zwolnienia grupowe i zaproponował, aby dobrowolnie rozwiązywali swoje umowy za porozumieniem stron lub odchodzili na wcześniejsze emerytury?

– Mobbing zawsze badamy w konkretnej sytuacji faktycznej. Musimy zdać sobie sprawę, że gdy mamy do czynienia ze zwolnieniami grupowymi, z reguły wśród załogi panuje napięta atmosfera. Jednak sama napięta atmosfera nie może być podstawą do stwierdzenia, że w stosunku do pracowników stosowany był mobbing. Możliwe jest jednak, że w konkretnym stanie faktycznym zaistnieją okoliczności, które będą stanowiły przesłanki do przyjęcia mobbingu. Jeżeli np. pracodawca nie tylko informuje pracowników o tym, że będzie przeprowadzał zwolnienia grupowe i że przysługują im określone uprawnienia, ale wywiera nacisk na poszczególnych pracowników, że czują się np. wyizolowani z zespołu, można powiedzieć, że mamy do czynienia z mobbingiem. Jeśli natomiast było to tylko informowanie o uprawnieniach, taka sytuacja mobbingiem nie będzie.

Czy mobbingiem może być długotrwałe przeciąganie z roku na rok obietnicy zatrudnienia na umowę o pracę pracownika, który współpracuje z pracodawcą na podstawie umowy-zlecenia?

– Należy pamiętać, że mobbing dotyczy tylko stosunku pracy. Występuje więc albo między pracownikiem a pracodawcą, albo między współpracownikami. W postawionym pytaniu występuje osoba, którą z pracodawcą łączy umowa-zlecenie. W przypadku tej osoby nie możemy mówić o mobbingu. Możliwe jest, że osoba ta wystąpi do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy. Gdyby sąd pracy przyznał takiej osobie rację i stwierdził, że stosunek pracy rzeczywiście występował, a umowa-zlecenie była nielegalna, osoba ta będzie mogła wystąpić do sądu o stwierdzenie, że był stosowany wobec niej mobbing. Nasuwa się jednak pytanie, czy składanie przez szefa obietnic, że zatrudni daną osobę na umowę o pracę jest mobbingiem. Należałoby się zastanowić, czy to działanie było długotrwałe i uporczywe, czy spowodowało u danej osoby poczucie wyizolowania, poniżenia, ośmieszenia. Jeżeli w konkretnym przypadku przesłanki mobbingu będą spełnione i osoba ta będzie miała sądownie ustalony stosunek pracy, będzie mogła dochodzić roszczeń przeciwko pracodawcy.

Jakie sposoby stosuje się w sądzie podczas rozprawy o mobbing w celu udowodnienia braku winy pracodawcy? Na co najczęściej powołują się pracodawcy przed sądem pracy, aby oczyścić się od zarzutu mobbingowania?

– W trakcie procesu pracodawcy przysługują wszelkie środki obrony przewidziane dla pozwanego. Pracodawca ma do dyspozycji wiele środków dowodowych, za pomocą których może twierdzić, że w zakładzie pracy nie było mobbingu. Może powoływać świadków, przeprowadzać dowody z dokumentów. Przydatnym środkiem dowodowym jest także zawartość służbowej skrzynki e-mailowej pracownika. Obrona pracodawcy może iść w dwóch kierunkach, a ułatwieniem będzie dla niego to, że ciężar dowodu w sprawach o mobbing spoczywa na pracowniku. Pracodawca może się w takiej sytuacji bronić przed zarzutami i próbować przesunąć ciężar dowodu jeszcze bardziej na pracownika, np. przez wykazywanie, że dana osoba jest niezwykle konfliktowa czy nadwrażliwa. Drugim kierunkiem obrony pracodawcy jest udowadnianie, że przeciwdziałał on mobbingowi w firmie. Ten sposób, co do zasady, nie zapewnia całkowitego wyłączenia odpowiedzialności, a jedynie ograniczy ją w pewnym stopniu. Pracodawca może udowadniać, że stosował politykę antymobbingową, że działa u niego komisja antymobbingowa lub inna instytucja, do której pracownicy mogli zgłaszać zaistnienie mobbingu, że założył specjalnie służącą do tego celu antymobbingową stronę internetową.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK