| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przejście zakładu pracy - obowiązki i odpowiedzialność

Przejście zakładu pracy - obowiązki i odpowiedzialność

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

Jeżeli u pracodawców (zbywającego i nabywającego) nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca muszą poinformować na piśmie swoich pracowników o:

  • przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,
  • przyczynach przejścia,
  • prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników,
  • zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania (art. 231 § 3 k.p.).

Przekazanie powyższej informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

Jeżeli u pracodawców działają organizacje związkowe, wówczas zastosowanie znajdzie art. 261 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Zgodnie z tym przepisem informacja o treści wskazanej powyżej, określonej w art. 231 § 3 k.p., musi być przekazana w terminie 30 dni przed planowanym przejściem zakładu lub jego części określonej organizacji związkowej.

Co istotne, przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy (art. 231 § 6 k.p.). Istnieje jeszcze przypadek, gdy przy przejściu zakładu pracy lub jego części konieczne jest zwolnienie pewnej grupy osób. Jeżeli pracodawca zamierza zwolnić określoną grupę pracowników, a działają u niego związki zawodowe, zobowiązany jest je o tym poinformować (art. 261 ust. 3 i 4 ustawy o związkach zawodowych).

Jeżeli wraz z przejściem zakładu pracy spełnione zostaną przesłanki zastosowania ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, trzeba będzie wskazać wymogi wskazane w tej ustawie.

Nie jest tak, że przejście zakładu pracy uniemożliwia rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem (z wypowiedzeniem czy bez). Artykuł 231 § 6 k.p. wskazuje jedynie, że przejście zakładu pracy nie uzasadnia wypowiedzenia umowy o pracę. Jeżeli jednak istnieją inne powody rozwiązania umowy o pracę, przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę jest irrelewantne.

Jak widać, regulacje Kodeksu pracy są ważnym elementem związanym z transakcjami między przedsiębiorcami. Trzeba zatem pamiętać o wskazanych regulacjach przy zbywaniu zakładu pracy lub jego części. Należy także podkreślić, że zbywając zakład pracy, warto tak przeprowadzić transakcję, aby wykazać, że doszło do zbycia całości zakładu (nabywca będzie próbował działać w odwrotny sposób). Wówczas odpowiedzialność zbywcy będzie – w zakresie umów pracowniczych – wyłączona.

Podstawa prawna:

  • art. 231 Kodeksu pracy,
  • art. 261 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

z Kancelarii, Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK