REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można przeprowadzić postępowanie sądowe przeciwko pracownikowi, jeśli jego adres zamieszkania jest nieznany

Rafał Krawczyk

REKLAMA

Wnieśliśmy sprawę przeciwko byłemu pracownikowi o zapłatę odszkodowania z tytułu naruszenia zakazu konkurencji. Okazało się, że pozew nie może mu zostać doręczony, ponieważ były pracownik nie przebywa pod znanym nam adresem. Sąd zobowiązał naszą spółkę do wskazania prawidłowego adresu byłego pracownika pod rygorem zawieszenia postępowania. Próby ustalenia prawidłowego adresu nie powiodły się. Według naszych danych zawartych w aktach osobowych i informacji uzyskanych z centralnego biura adresowego, wskazany przez nas adres był jedyny, pod jakim mieszkał nasz były pracownik. Czy istnieje możliwość, aby nie dopuścić do zawieszenia postępowania i dokończyć proces?

Tak, przeprowadzenie postępowania mimo nieobecności w miejscu zamieszkania byłego pracownika jest dopuszczalne. W tym celu należy złożyć wniosek o ustanowienie dla nieobecnego byłego pracownika kuratora procesowego.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Jedynym warunkiem ustanowienia kuratora procesowego na wniosek pracodawcy jest to, aby miejsce pobytu pozwanego pracownika było nieznane (art. 143 Kodeksu postępowania cywilnego). Domagając się ustanowienia kuratora okoliczność tę należy uprawdopodobnić, ponieważ samo niepodejmowanie korespondencji przez pozwanego nie daje podstaw do ustanowienia kuratora (art. 144 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Uprawdopodobnienie następuje najczęściej przez przedstawienie takich dokumentów, jak:

  • pisma kierowane do pracownika, zwrócone przez pocztę z powodu „wyprowadzenia się” adresata,
  • informacje z centralnego biura adresowego lub z właściwego wydziału ewidencji ludności wskazujące nieaktualny adres pracownika.

W postępowaniu z zakresu prawa pracy, kurator dla pracownika, którego miejsce pobytu jest nieznane, może zostać ustanowiony wyłącznie na wniosek (art. 143 Kodeksu postępowania cywilnego). Wniosek taki pracodawca może złożyć w pozwie, jeśli już na tym etapie postępowania wie, że miejsce pobytu pozwanego pracownika jest nieznane. Zwykle jednak o tym, że pozwany pracownik nie mieszka pod znanym pracodawcy adresem, dowiaduje się on dopiero wtedy, gdy sąd podejmuje nieudaną próbę doręczenia pozwu pozwanemu. Po zwrocie pisma przez pocztę sąd wzywa pracodawcę – powoda do podania prawidłowego adresu pozwanego pracownika pod rygorem zawieszenia postępowania, jak miało to miejsce w omawianym przypadku. W tym momencie, jeśli powód nie jest w stanie ustalić prawidłowego adresu pozwanego pracownika, powinien złożyć wniosek o ustanowienie kuratora procesowego. Jest to w zasadzie jedyna możliwość uchronienia się pracodawcy przed zawieszeniem postępowania.


PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca pozwał byłego pracownika, który po rozwiązaniu stosunku pracy wyjechał do pracy za granicę. Adres pracownika za granicą był znany pracodawcy. Przed sądem pracodawca domagał się ustanowienia kuratora procesowego dla pracownika, uzasadniając to tym, że pracownik nie przebywa w swoim miejscu zamieszkania w Polsce. Sąd odmówi ustanowienia kuratora, ponieważ doręczenia mogą być dokonywane na zagraniczny adres pracownika.

Kuratorem procesowym dla pracownika, którego miejsce pobytu jest nieznane, może być w zasadzie każdy, ponieważ przepisy procedury cywilnej nie określają w tym względzie specjalnych wymagań. Jednak w miarę możliwości kuratorem należy ustanowić osobę bliską dla reprezentowanej strony (pracownika) albo znającą stan sprawy (§ 114 rozporządzenia – Regulamin urzędowania sądów powszechnych). W praktyce sądowej kuratorami ustanawia się także adwokatów, radców prawnych lub pracowników sądu. Kuratorom takim należy się wynagrodzenie w wysokości przewidywanego wynagrodzenia, które jest zależne od rodzaju sprawy, a w sprawach o zapłatę – od wartości przedmiotu sporu. Dlatego uwzględnienie wniosku pracodawcy o ustanowienie kuratora procesowego sąd uzależni od złożenia przez pracodawcę zaliczki na wydatki z tym związane (chyba że pracodawca jest zwolniony z kosztów sądowych, wówczas zaliczka jest wypłacana z funduszu Skarbu Państwa).

WAŻNE!

Aby sąd uwzględnił wniosek o ustanowienie kuratora, pracodawca powinien wpłacić zaliczkę na poczet jego wynagrodzenia.

Od chwili ustanowienia kurator zastępuje pozwanego pracownika. Sąd doręcza mu wszelkie pisma przeznaczone dla pozwanego. Kurator jest również uprawniony do podejmowania za stronę reprezentowaną wszystkich czynności procesowych. Jednym z głównych zadań kuratora jest ponadto dążenie do ustalenia miejsca pobytu strony.

Rozpoznanie sprawy bez ustanowienia kuratora procesowego dla pozwanego, mimo wniosku powoda oraz istnienia ku temu przesłanek, powoduje pozbawienie możliwości pozwanego obrony swoich praw, co jest przyczyną nieważności postępowania (wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1994 r., I PRN 33/94, OSNP 1995/9/109). Identyczne skutki mogą nastąpić w sytuacji odwrotnej, tj. wtedy, gdy kurator został ustanowiony bez uprawdopodobnienia, że miejsce pobytu danej osoby jest nieznane, bądź dla osoby, której miejsce pobytu jest znane (postanowienie Sądu Najwyższego z 18 listopada 1982 r., I CR 389/82). Nieważność postępowania powoduje konsekwencje w postaci uchylenia wyroku, od którego wniesiono apelację, lub możliwość żądania wznowienia postępowania, jeżeli wyrok uprawomocnił się.

PRZYKŁAD

Pracodawca wiedział, że pracownik przeprowadził się jeszcze przed ustaniem stosunku pracy. Wnosząc przeciwko niemu sprawę o zapłatę odszkodowania z tytułu wyrządzenia szkody w powierzonym mu przez pracodawcę mieniu, świadomie wskazał poprzedni adres pracownika i doprowadził do ustanowienia kuratora. Z udziałem kuratora przeprowadzono całe postępowanie. Pracownik dowiedział się o tym dopiero po uprawomocnieniu się wyroku i dowiódł, że jego nowy adres był cały czas znany pracodawcy. W tej sytuacji istnieją podstawy do wznowienia postępowania z powodu pozbawienia pozwanego pracownika możliwości obrony swoich praw przed sądem.

Podstawa prawna

  • art. 143–144 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • § 114 rozporządzenia z 23 lutego 2007 r. Ministra Sprawiedliwości – Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. Nr 38, poz. 249 ze zm.),
  • § 3, § 4 rozporządzenia z 28 sierpnia 1982 r. w sprawie stawek, warunków przyznawania i wypłaty ryczałtu przysługującego sędziom i pracownikom sądowym za dokonanie oględzin oraz stawek należności kuratorów (Dz.U. Nr 27, poz. 197 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA