| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracodawca może odsunąć od pracy pracownika, u którego podejrzewa chorobę

Czy pracodawca może odsunąć od pracy pracownika, u którego podejrzewa chorobę

Podejrzewamy, że jeden z naszych pracowników jest chory na grypę. Pracownik ten jednak twierdzi, że nic mu nie dolega i stawia się codziennie do pracy. Czy możemy odsunąć tego pracownika od pracy, aby nie zarażał pozostałych pracowników? Czy mamy prawo nakazać pracownikom noszenie maseczek ochronnych?

Mają Państwo prawo odsunąć od pracy pracownika, u którego podejrzewają Państwo chorobę. Pracownicy nie mogą odmówić noszenia maseczek ochronnych, jeżeli pracodawca wyda takie polecenie.

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 207 § 2 Kodeksu pracy). Ten obowiązek pracodawca powinien spełniać m.in. przez organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Zatem pracodawca, chroniąc zdrowie i życie pracowników, ma prawo nie dopuścić do pracy pracownika, u którego podejrzewa grypę. Wykonywanie pracy przez chorego pracownika może spowodować w firmie rozprzestrzenianie się grypy i zachorowania pozostałych pracowników. Może to więc zakłócić normalne funkcjonowanie zakładu i narazić pracodawcę na szkodę z uwagi np. na niedotrzymanie terminów realizacji usług dla kontrahentów firmy. Z tych względów decyzja o odsunięciu pracownika od pracy może być dla pracodawcy konieczna.

Regułą jest, że pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy tylko za jego zgodą. W omawianej sytuacji pracodawca może jednak odsunąć pracownika od pracy jednostronnie. W wyjątkowych sytuacjach jest bowiem dopuszczalne zwolnienie pracownika od pracy bez jego zgody. Jednostronne zwolnienie pracownika od pracy jest dozwolone w sytuacji, kiedy uzasadnia to istotny interes pracodawcy, a zwalniając pracownika z obowiązku wykonywania pracy pracodawca nie ma zamiaru go w ten sposób szykanować. W omawianym przypadku mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją.

W okresie zwolnienia od pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Takie stanowisko zaprezentował również Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 24 września 2003 r. (I PK 324/02, OSNP 2004/18/313).

WAŻNE!

Pracownik podejrzewany o chorobę, który jest odsunięty przez pracodawcę od pracy, powinien otrzymywać wynagrodzenie.

Pracodawca powinien zwolnić od pracy pracownika na piśmie. W tym dokumencie należy przede wszystkim określić, na jaki okres pracownik został odsunięty od pracy, oraz trzeba podać informację o prawie pracownika do wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy.

Jeżeli pracodawca podejrzewa, że pracownik jest chory, może go skierować na okresowe badania lekarskie (art. 229 § 2 Kodeksu pracy). Nie ma w tym przypadku znaczenia, że pracownik posiada jeszcze ważne zaświadczenie stwierdzające, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy. W sytuacji gdy pracownik odmówi przeprowadzenia okresowych badań lekarskich, pracodawca może wyciągnąć w stosunku do niego konsekwencje służbowe ze zwolnieniem dyscyplinarnym włącznie.

Pracodawca ma prawo nakazać pracownikom noszenie maseczek ochronnych. Noszenie takich maseczek powinno zapobiegać kolejnym przypadkom zachorowań na grypę w firmie. Decyzja pracodawcy o ich noszeniu ma więc chronić zdrowie i życie pracowników. Z tego względu pracownicy powinni przestrzegać polecenia pracodawcy.

Podstawa prawna

  • art. 81, art. 207, art. 229 § 2, art. 2376 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »