| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można ukarać pracownika karą porządkową za pożyczenie służbowego laptopa osobie spoza firmy

Czy można ukarać pracownika karą porządkową za pożyczenie służbowego laptopa osobie spoza firmy

Niedawno wymieniałem w firmie sprzęt komputerowy i zamiast komputerów stacjonarnych kupiłem dla pracowników laptopy. Każdemu z pracowników do pracy powierzyłem konkretny komputer. Ostatnio dowiedziałem się, że jeden z pracowników w czasie urlopu wypoczynkowego pożyczył powierzony mu firmowy laptop koledze spoza firmy. Czy mogę nałożyć na niego karę porządkową?

Może Pan nałożyć na pracownika za użyczenie firmowego sprzętu osobie spoza firmy karę porządkową upomnienia lub nagany pod warunkiem, że nie upłynęły terminy, jakie ma pracodawca na jej nałożenie.

UZASADNIENIE

Pracownik ma obowiązek dbania o dobro zakładu pracy, jego mienie oraz zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracownik ma obowiązek dbania o powierzony mu do wykonywania pracy sprzęt firmowy, np. laptop. Taki sprzęt nie jest jego własnością i nie może on nim rozporządzać według własnego uznania. A zatem pracownik nie może swobodnie wgrywać dowolnych programów czy ściągać plików z internetu (np. z filmami lub muzyką) bez konsultacji z pracodawcą lub osobą wyznaczoną do nadzorowania powierzonego sprzętu. W konsekwencji nie może go również pożyczać innym osobom bez wiedzy i zgody pracodawcy. Firmowy laptop jest własnością pracodawcy, a zatem użyczenie go innej osobie, niezależnie od tego, czy jest to inny pracownik tego samego pracodawcy czy osoba spoza firmy, powinno się odbywać jedynie za jego wiedzą i zgodą.

WAŻNE!

Pracownik może pożyczyć służbowy sprzęt innej osobie tylko za zgodą pracodawcy.

Pracownik, któremu pracodawca powierzył komputer, ma dzięki niemu dostęp do programów i danych niezbędnych do wykonywania przez niego pracy. W zależności do zajmowanego przez pracownika stanowiska firmowy komputer może zawierać niezwykle ważne dla firmy dane, których ujawnienie (w niektórych przypadkach również innym pracownikom tej samej firmy) mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Chodzi np. o treść kontraktów, bazę danych klientów firmy, strategie marketingowe, dane finansowe firmy, dane osobowe pracowników, szczegóły technologiczne produkcji itp. Takie informacje są szczególnie chronione przez firmę. Pracownicy mający do nich dostęp z mocy prawa są zobowiązani do ich chronienia. Nierzadko zdarza się, że do ochrony tych tajemnic firmowych zobowiązują pracownika dodatkowe zakazy wynikające z regulaminu pracy lub osobnych umów, często przewidujących kary pieniężne za ich naruszenie.

Zatem użyczenie komputera zawierającego takie dane może być kwalifikowane jako brak dbałości o zakładowe mienie oraz złamanie obowiązku zachowania danych firmy w tajemnicy, ponieważ użytkujący taki komputer ma do nich dostęp. Takie postępowanie pracownika jest naruszeniem organizacji i porządku w procesie pracy i upoważnia pracodawcę do nałożenia na niego kary porządkowej upomnienia lub nagany. Może również stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub nawet bez wypowiedzenia z winy pracownika w zależności od okoliczności sytuacji oraz oceny pracodawcy.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »