| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy informacja o udzieleniu dni wolnych na poszukiwanie pracy powinna być zamieszczona w świadectwie pracy

Czy informacja o udzieleniu dni wolnych na poszukiwanie pracy powinna być zamieszczona w świadectwie pracy

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. Czy w świadectwie pracy powinniśmy wpisać, że pracownik wykorzystał takie dni wolne? Chcemy to odnotować w ustępie 4 pkt 9 świadectwa pracy, w którym zamieszcza się informację o dodatkowym urlopie i innych uprawnieniach i świadczeniach przewidzianych w prawie pracy.

Ponadto, w razie nieudzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy, żaden przepis z zakresu prawa pracy nie nakazuje pracodawcy zapłaty ekwiwalentu pracownikowi za ich niewykorzystanie.

Zgodnie z ustawowym wzorem świadectwa pracy, w ust. 4 pkt 9 pracodawca powinien zamieścić informację o wykorzystaniu przez pracownika dodatkowego urlopu lub innego uprawnienia albo świadczenia, przewidzianych przepisami prawa pracy. Chodzi tutaj tylko o takie uprawnienia i świadczenia, które mają wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, a wynikają z ustaw, układów zbiorowych pracy bądź innych regulacji wewnątrzzakładowych, tj. z regulaminów pracy lub regulaminów wynagradzania. Dodatkowym urlopem przysługującym pracownikowi i podlegającym wpisaniu w świadectwie pracy jest przykładowo urlop szkoleniowy. Do wykorzystanych przez pracownika uprawnień i świadczeń podlegających ujawnieniu w świadectwie pracy nie zalicza się udzielonych dni wolnych na poszukiwanie pracy. Okoliczność ta bowiem nie znajduje się w katalogu ustawowych informacji podlegających ujawnianiu w świadectwach pracy i nie ma żadnego wpływu na ukształtowanie sytuacji prawnej pracownika w jego nowym miejscu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 37, art. 97 § 2 Kodeksu pracy,
  • § 1 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia wraz z załącznikiem z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK