| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy informacja o udzieleniu dni wolnych na poszukiwanie pracy powinna być zamieszczona w świadectwie pracy

Czy informacja o udzieleniu dni wolnych na poszukiwanie pracy powinna być zamieszczona w świadectwie pracy

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. Czy w świadectwie pracy powinniśmy wpisać, że pracownik wykorzystał takie dni wolne? Chcemy to odnotować w ustępie 4 pkt 9 świadectwa pracy, w którym zamieszcza się informację o dodatkowym urlopie i innych uprawnieniach i świadczeniach przewidzianych w prawie pracy.

Ponadto, w razie nieudzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy, żaden przepis z zakresu prawa pracy nie nakazuje pracodawcy zapłaty ekwiwalentu pracownikowi za ich niewykorzystanie.

Zgodnie z ustawowym wzorem świadectwa pracy, w ust. 4 pkt 9 pracodawca powinien zamieścić informację o wykorzystaniu przez pracownika dodatkowego urlopu lub innego uprawnienia albo świadczenia, przewidzianych przepisami prawa pracy. Chodzi tutaj tylko o takie uprawnienia i świadczenia, które mają wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, a wynikają z ustaw, układów zbiorowych pracy bądź innych regulacji wewnątrzzakładowych, tj. z regulaminów pracy lub regulaminów wynagradzania. Dodatkowym urlopem przysługującym pracownikowi i podlegającym wpisaniu w świadectwie pracy jest przykładowo urlop szkoleniowy. Do wykorzystanych przez pracownika uprawnień i świadczeń podlegających ujawnieniu w świadectwie pracy nie zalicza się udzielonych dni wolnych na poszukiwanie pracy. Okoliczność ta bowiem nie znajduje się w katalogu ustawowych informacji podlegających ujawnianiu w świadectwach pracy i nie ma żadnego wpływu na ukształtowanie sytuacji prawnej pracownika w jego nowym miejscu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 37, art. 97 § 2 Kodeksu pracy,
  • § 1 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia wraz z załącznikiem z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK