| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracownik może zrezygnować ze stanowiska pracy

Czy pracownik może zrezygnować ze stanowiska pracy

Pracownica jest zatrudniona na stanowisku kierownika ds. administracyjnych. Oświadczyła nam jednak, że nie chce dalej pracować na stanowisku kierowniczym. My nie chcemy się zgodzić na zmianę jej stanowiska. Czy pracownica może nam złożyć wypowiedzenie zmieniające w zakresie stanowiska pracy? Czy pracownica może zrezygnować w taki sposób z kierowniczego stanowiska?

PROBLEM

RADA

Pracownica nie może złożyć wypowiedzenia zmieniającego w przypadku niewyrażenia przez Państwa zgody na zmianę warunków umowy w zakresie zmiany jej stanowiska pracy. Jeśli chce zrezygnować ze stanowiska kierowniczego, może definitywnie wypowiedzieć umowę o pracę, jednocześnie występując do Państwa z ofertą zawarcia nowej umowy na nowych warunkach. Zawarcie umowy na nowych warunkach zależy od Państwa zgody.

UZASADNIENIE

Wypowiedzeniu zmieniającemu podlegają warunki pracy i płacy ustalone wcześniej przez pracodawcę i pracownika w umowie o pracę. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 2 Kodeksu pracy). Takie sformułowanie przepisu daje możliwość wypowiadania warunków umowy o pracę tylko pracodawcy.

WAŻNE!

Pracownik nie może złożyć pracodawcy wypowiedzenia zmieniającego.

Pracownik, który chce zmienić obowiązujące go warunki umowy, np. zajmowane stanowisko, wynagrodzenie czy miejsce świadczenia pracy, może wystąpić do pracodawcy z ofertą zawarcia porozumienia zmieniającego warunki obowiązującej go umowy. Jednak zmiana tych warunków będzie uzależniona od woli pracodawcy, który może wyrazić zgodę na proponowane przez pracownika warunki lub nie. W przypadku braku wyrażenia przez pracodawcę zgody na proponowane przez pracownika nowe warunki umowy, dotychczasowe warunki umowy obowiązujące pracownika nie ulegną zmianie. Pracownik, chcąc zmienić obowiązujące go warunki umowy, może również doprowadzić do rozwiązania obowiązującej go umowy o pracę przez dokonanie wypowiedzenia i jednocześnie zaproponować pracodawcy zawarcie nowej umowy na nowych warunkach. W tym przypadku nieprzyjęcie przez pracodawcę takiej oferty złożonej przez pracownika będzie skutkować definitywnym rozwiązaniem umowy o pracę. Zarówno w przypadku porozumienia zmieniającego, jak i ponownego zatrudnienia pracownika na podstawie nowych warunków, pracownik tak samo jest uzależniony od woli pracodawcy na zmianę obowiązujących go warunków umowy i samodzielnie nie może dokonać ich zmiany. Może jedynie podejmować próbę ich zmiany przez występowanie do pracodawcy z odpowiednią propozycją.

W związku z powyższym pracownica nie może wypowiedzieć Państwu warunków umowy w zakresie stanowiska pracy. Jeśli chce zrezygnować z kierowniczego stanowiska, może jedynie podejmować próbę jego zmiany, ale w każdym przypadku decyzja w tym zakresie będzie należała do Państwa.

• art. 42 § 1, § 2 Kodeksu pracy,

• art. 66 Kodeksu cywilnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym; obecnie prowadzi własną praktykę podatkową; doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w międzynarodowych podmiotach świadczących usługi doradcze, jak i polskich kancelariach prawnych i podatkowych; jego praktyka obejmuje w szczególności restrukturyzację grup kapitałowych w celu osiągnięcia optymalizacji podatkowej, sporządzanie dokumentacji w zakresie cen transferowych oraz bieżące doradztwo w podatkach dochodowych oraz podatku VAT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK