| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wyrok SN z dnia 11 maja 2005 r. sygn. III PK 27/05

Wyrok SN z dnia 11 maja 2005 r. sygn. III PK 27/05

Pracownik ma prawo do odszkodowania ustalonego w umowie o zakazie konkurencji z niepubliczną spółką handlową (art. 1011 k.p.), choćby mogło być ocenione jako wygórowane.

Pracownik ma prawo do odszkodowania ustalonego w umowie o zakazie konkurencji z niepubliczną spółką handlową (art. 1011 k.p.), choćby mogło być ocenione jako wygórowane.

Przewodniczący SSN Kazimierz Jaśkowski (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Andrzej Kijowski, Andrzej Wasilewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2005 r. sprawy z powództwa Elżbiety P. przeciwko „D.” SA w S. o odszkodowanie za okres obowiązywania zakazu konkurencji, na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 20 maja 2004 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powódka Elżbieta P., po sprecyzowaniu żądania w trakcie procesu, wniosła o zasądzenie od pozwanej SA „D.” w S. kwoty 260.158,04 zł z odsetkami od dnia 18 listopada 2003 r. Żądana kwota składa się z kwoty 245.520 zł odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji przez 12 miesięcy po ustaniu stosunku pracy oraz kwoty 14.638,04 zł skapitalizowanych odsetek od zaległych rat odszkodowania od chwili wytoczenia o nie powództwa (17 listopada 2003 r.). Pozwany wniósł o oddalenie powództwa.

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach zasądził na rzecz powódki 133.930 zł z odsetkami ustawowymi od comiesięcznych rat odszkodowania, a w pozostałym zakresie powództwo oddalił. Sąd Apelacyjny w Lublinie zaskarżonym wyrokiem oddalił apelacje obu stron.

Powódka była zatrudniona u pozwanej na czas nieokreślony jako dyrektor handlowy od dnia 1 czerwca 1997 r. Umowa o pracę przewidywała zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy przez okres 6 miesięcy za płatnym miesięcznie odszkodowaniem w wysokości 25% przeciętnego wynagrodzenia z okresu ostatnich 3 miesięcy zatrudnienia. To postanowienie umowy było następnie zmieniane, ostatnia zmiana z dnia 1 kwietnia 2000 r. przewidywała 12 miesięcy zakazu konkurencji za comiesięcznym odszkodowaniem w wysokości 100% wynagrodzenia zasadniczego. Wynosiło ono 22.320 zł. Umowa o pracę przewidywała pięciomiesięczny okres wypowiedzenia. Powódce wypowiedziano umowę o pracę w czerwcu 2002 r. ze skutkiem na koniec listopada tegoż roku, zwalniając ją z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Oświadczenia woli w imieniu pozwanej były składane przez jednoosobowy zarząd, stanowisko to zajmował mąż powódki. Od dnia 1 grudnia 2002 r. powódka nabyła prawo do emerytury.

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »