| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Wcześniejsze przyjście do pracy bez wiedzy pracodawcy

Wcześniejsze przyjście do pracy bez wiedzy pracodawcy

Kilku pracowników mojej firmy pozostaje w pracy po swoich godzinach pracy. Czasami wykonują pracę na rzecz firmy, ale często zostają w pracy bez naszej wiedzy. Są osoby, które przychodzą do pracy dużo wcześniej przed godziną rozpoczęcia pracy (chociażby ze względów komunikacyjnych). Czy w takich przypadkach mogę zostać zobowiązany do uznania, że pracowali oni w godzinach nadliczbowych (mamy elektroniczny system rejestracji godzin wejścia i wyjścia na teren zakładu pracy, a więc dokładnie wiadomo, w jakich godzinach pracownicy przebywali na terenie zakładu pracy)? Czy wydruki z tego systemu po pewnym czasie mogą stać się dowodem potwierdzającym pracę w godzinach nadliczbowych, nawet jeśli taka praca faktycznie nie była wykonywana? Jak uniknąć takich sytuacji?

RADA

Praca w godzinach nadliczbowych może odbywać się tylko na polecenie pracodawcy (chociażby dorozumiane). Pracownicy nie mogą sami decydować o nadgodzinach z powodu dłuższego pobytu w firmie lub wcześniejszego przystąpienia do pracy. Takich przypadków nie można zatem uznać za pracę w godzinach nadliczbowych. Aby uniknąć kłopotów związanych z wątpliwościami dotyczącymi tego, czy pracownicy wykonują pracę nadliczbową, powinni Państwo ustalić w regulaminie pracy zastrzeżenie, że dodatkowa praca może odbywać się tylko na pisemne polecenie przełożonego.

UZASADNIENIE

O konieczności pracy w godzinach nadliczbowych może decydować tylko pracodawca lub przełożony pracownika. Samowolne pozostawanie w zakładzie poza godzinami pracy bez poinformowania przełożonego nie będzie podstawą do uznania tego czasu za czas pracy. Tym samym pracownik nie nabędzie prawa m.in. do dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu. To pracodawca organizuje pracę, wyznacza czas jej wykonywania, podejmuje decyzje dotyczące dodatkowych obowiązków, jakie mają wykonać pracownicy (nadgodziny, dyżury, podróże służbowe). Podkreślił to Sąd Najwyższy w wyroku z 23 stycznia 1998 r. (I PKN 239/97, OSNP 1999/1/7) wskazując, że nie jest pracą w godzinach nadliczbowych praca świadczona przez pracownika na zasadach dobrowolności w czasie wolnym od pracy.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 14 maja 1998 r. (I PKN 122/98, OSNP 1999/10/343) brak sprzeciwu przełożonego na wykonywanie w jego obecności przez pracownika obowiązków może być zakwalifikowany jako polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych. W wyroku z 5 lutego 1976 r. (I PRN 58/75, OSNC 1976/10/223) Sąd Najwyższy wskazał wręcz, że niewątpliwa, faktyczna konieczność wykonywania przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych może być również uznana za wynikającą z polecenia jego przełożonych.

Warunkiem przyjęcia dorozumianej zgody pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych jest jednak świadomość pracodawcy, że pracownik wykonuje taką pracę. Tak też wskazał w wyroku Sąd Najwyższy z 26 maja 2000 r. (I PKN 667/99, OSNP 2001/22/662).

Wynika z tego, że w przedstawionej w pytaniu sytuacji nie możemy mówić o pracy w godzinach nadliczbowych, gdyż o dłuższym pobycie w pracy decydowali wyłącznie pracownicy, a wcześniejsze przyjścia do pracy nie miały związku z pracą.

WAŻNE!

Przyjście pracownika do pracy przed godziną wyznaczoną mu przez pracodawcę nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK