| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Wcześniejsze przyjście do pracy bez wiedzy pracodawcy

Wcześniejsze przyjście do pracy bez wiedzy pracodawcy

Kilku pracowników mojej firmy pozostaje w pracy po swoich godzinach pracy. Czasami wykonują pracę na rzecz firmy, ale często zostają w pracy bez naszej wiedzy. Są osoby, które przychodzą do pracy dużo wcześniej przed godziną rozpoczęcia pracy (chociażby ze względów komunikacyjnych). Czy w takich przypadkach mogę zostać zobowiązany do uznania, że pracowali oni w godzinach nadliczbowych (mamy elektroniczny system rejestracji godzin wejścia i wyjścia na teren zakładu pracy, a więc dokładnie wiadomo, w jakich godzinach pracownicy przebywali na terenie zakładu pracy)? Czy wydruki z tego systemu po pewnym czasie mogą stać się dowodem potwierdzającym pracę w godzinach nadliczbowych, nawet jeśli taka praca faktycznie nie była wykonywana? Jak uniknąć takich sytuacji?

Jednak po pewnym okresie nie będzie Pan miał w zasadzie możliwości wykazania, że nie zlecił Pan pracownikom dodatkowej pracy (np. po roku czy dwóch latach nikt nie będzie pamiętał, czy takie polecenie pracownikowi było wydane). Natomiast wydruk elektroniczny wykazujący pozostawanie w pracy po godzinach będzie istniał. Dlatego, aby ustrzec się przed ewentualnym zagrożeniem wnoszenia przez pracowników roszczeń związanych z ich pracą w godzinach nadliczbowych, w przepisach wewnętrznych należy uszczegółowić zasady świadczenia takiej pracy.

Polecenie pracy w godzinach nadliczbowych nie wymaga żadnej szczególnej formy. Nie oznacza to jednak, że takiej formy nie może narzucać np. regulamin pracy. Jeżeli wprowadzą Państwo zapis, zgodnie z którym praca nadliczbowa może mieć miejsce tylko na skutek pisemnego polecenia przełożonego, to mimo wydruków z systemu ewidencji nie będziemy mieć do czynienia z ryzykiem uznania tych wydłużeń za dodatkową pracę.

W praktyce ograniczenie to może być jednak niekiedy trudne do realizacji (np. w przypadku konieczności wykonywania dłuższej pracy podczas podróży służbowej, gdzie często decyzja w tym zakresie w dużej mierze zależy od pracownika). Regulamin może zatem przewidywać także możliwość świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych bez pisemnego polecenia, lecz z zastrzeżeniem, że niezwłocznie fakt ten powinien zostać stwierdzony pismem, a dodatkowo, że może zdarzać się to tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Podstawa prawna:

• art. 1041 § 1 pkt 1, art. 151 § 1 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »