| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Późniejszy powrót pracownika z delegacji a rozliczenie czasu pracy

Późniejszy powrót pracownika z delegacji a rozliczenie czasu pracy

Pracownik wracał pociągiem z delegacji. Powrót miał zaplanowany na godz. 19.00 (następnego dnia rozpoczyna pracę o godz. 8.00). Z powodu awarii pociąg dojechał dopiero o godz. 23.00. Czy późniejszy powrót pracownika z delegacji z powodu awarii pociągu ma wpływ na rozliczenie czasu pracy tego pracownika?

• Drugi ze sposobów polega na zapewnieniu równoważnego wypoczynku połączonego ze skróceniem czasu pracy w innym dniu. Może również polegać na połączeniu zaległego wypoczynku z innym dobowym wypoczynkiem. Pracodawca w takim przypadku nie będzie ponosił dodatkowych kosztów związanych z koniecznością opłacania nieprzepracowanego czasu.

PRZYKŁAD

Pracownik wrócił z delegacji o godz. 23.00, a następnego dnia rozpoczyna pracę o godz. 7.30. Wypoczynek dobowy wykorzystał w wymiarze 8,5 godziny, gdyż doba pracownicza kończy się dla niego o godz. 7.30 (24 godziny liczone do godziny rozpoczęcia pracy w poprzednim dniu; zakładamy, że codziennie rozpoczyna pracę o tej samej godzinie).

W następnym dniu po odbyciu delegacji pracodawca nie zlecił temu pracownikowi pracy w godzinach nadliczbowych ani dyżuru. Pracownik zakończył pracę o godz. 15.30 (8 godzin pracy) i z tą chwilą zaczął wykorzystywać dobowy wypoczynek, który trwał do godz. 7.30, czyli przez 16 godzin. Pracownikowi został zatem zapewniony równoważny wypoczynek za wypoczynek skrócony w związku z podróżą służbową.

Jeśli pracodawca nie udzieli do końca okresu rozliczeniowego równoważnego odpoczynku, powinien wypłacić pracownikowi wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych. Podobną opinię wyraził Sąd Najwyższy w wyroku powołanym na str. 22.

Na podstawie przepisów dotyczących usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracownik musi mieć także zapewnione co najmniej 8 godzin wypoczynku po odbyciu podróży służbowej, która kończy się w godzinach nocnych. Jeżeli podróż kończy się później, to pracodawca powinien zwolnić pracownika od pracy następnego dnia, tak aby miał 8 godzin wolnego po podróży. Zwolnienie przysługuje na podstawie oświadczenia pracownika, potwierdzającego odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny (wypoczynek nocny byłby zapewniony, gdyby pracownik wracał np. w przedziale sypialnym, kuszetką). Taka sytuacja nie zachodzi jednak w omawianym przypadku.

• art. 128, art. 132 Kodeksu pracy,

• § 3 pkt 5 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281).

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK