| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy można zabronić pracownikom opuszczania zakładu pracy w czasie przerwy

Czy można zabronić pracownikom opuszczania zakładu pracy w czasie przerwy

W naszym zakładzie pracy wszyscy pracownicy pracują po 8 godzin dziennie. W związku z tym przysługuje im 15-minutowa przerwa wliczana do czasu pracy. Czy w czasie tej przerwy mogą oni opuszczać zakład pracy, czy można im tego zabronić?

RADA

Pracownicy mogą w czasie przerwy spędzać czas dowolnie. Jednak gdy pracodawcy zależy na tym, by w tym czasie nie opuszczali zakładu pracy, może wprowadzić taki zakaz w regulaminie pracy.

UZASADNIENIE

Wszystkim pracownikom, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy, pracującym nie krócej niż 6 godzin na dobę przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy. Przerwa ta jest wliczana do czasu pracy.

Przepisy nie regulują, w jaki sposób pracownik powinien spędzić przerwę. Z reguły przerwa ta jest poświęcana przez pracowników na spożycie posiłku. Nie ma też przepisu ogólnie obowiązującego, który zabraniałby pracownikom w czasie przerwy opuszczać zakład pracy.

PRZYKŁAD

W zakładzie pracy nie ma stołówki. Część pracowników w czasie przysługującej im 15-minutowej przerwy stołuje się w pobliskim barze. W czasie przerwy wychodzą więc na zewnątrz. Takie spędzanie przerwy w pracy przez pracowników jest dopuszczalne.

Z reguły pracodawcy nie wymagają od swoich pracowników spędzania przerwy na terenie zakładu pracy. Może jednak dojść do sytuacji, gdy np. ze względów bezpieczeństwa pracodawcy będzie zależało na zakazie opuszczania zakładu w czasie pracy, a także w czasie przerwy. Pracodawca może wówczas wprowadzić taki zakaz w regulaminie pracy.

Regulamin pracy jest aktem prawa wewnątrzzakładowego, określającym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy. W szczególności regulamin powinien ustalać organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu. Właśnie z tej regulacji wynika prawo pracodawcy do wprowadzenia zakazu opuszczania terenu zakładu pracy przez pracowników. Jeżeli pracodawca nie wprowadzi takiego zakazu w regulaminie pracy, to pracownicy mogą dowolnie dysponować czasem przerwy.

WAŻNE!

Pracodawca może zabronić pracownikom spędzania 15-minutowej przerwy w pracy poza zakładem pracy.

Przerwa w wymiarze 15 minut przysługuje pracownikom niezależnie od przerw przysługujących pewnym szczególnym kategoriom pracowników, np. pracownicy, której przysługuje prawo do przerw w pracy ze względu na karmienie dziecka piersią, także będzie przysługiwało 15 minut przerwy do wykorzystania na inne cele. Podobnie będzie z pracownikami niepełnosprawnymi. Pracownikom tym przysługuje 15-minutowa dodatkowa przerwa od pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek, a także 15-minutowa przerwa przewidziana w przepisach Kodeksu pracy. Dodatkowe przerwy w pracy powinny być spędzane zgodnie z celem, na jaki przysługują.

art. 1041 § 1, art. 134, art. 187 Kodeksu pracy,

art. 17 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92).

Piotr Korzuch

pracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK