| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Samowolne wyjście pracownika z firmy kilka minut przed czasem

Samowolne wyjście pracownika z firmy kilka minut przed czasem

Nasi pracownicy notorycznie wychodzą wcześniej o kilka minut z pracy. Chcielibyśmy ich zdyscyplinować. Czy za wyjście z pracy 10 minut przed czasem (bez usprawiedliwienia) możemy zastosować karę pieniężną i obniżyć pracownikowi wynagrodzenie do wypłaty o jedną dniówkę? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy ktoś wychodzi np. tylko 3 minuty przed czasem?

Dlatego w kwestii podjęcia przez Państwa decyzji o ukaraniu pracownika karą pieniężną za wcześniejsze 10-minutowe opuszczenie pracy, znaczenie powinna mieć umyślność działania pracownika i fakt wcześniejszego dopuszczania się przez niego takich naruszeń. Dodatkowo przy ocenie naruszenia obowiązku pracowniczego należy wziąć pod uwagę inne okoliczności, np. czy naruszenie tego obowiązku spowodowało szkodę pracodawcy, czy swoim zachowaniem pracownik naruszył również inne obowiązki pracownicze. Z uwagi na fakt, iż pracownik ma oznaczone normy czasu pracy, nawet 3-minutowe wcześniejsze opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stanowi ich naruszenie.

Ustawodawca nie rozróżnia skutków opuszczenia pracy ze względu na czas jego trwania. Zarówno więc za długotrwałe, jak i krótkotrwałe opuszczenie pracy może zostać nałożona kara pieniężna. Za takie krótkotrwałe opuszczanie pracy można niewątpliwie uznać również kończenie przez pracownika pracy na 10 lub 3 minuty przed ustaloną normą czasu pracy, bez zgody pracodawcy. Każde samowolne wcześniejsze wyjście z zakładu narusza ogólną dyscyplinę pracy, co może być dodatkową przesłanką decydującą o rozmiarze kary. W przypadku jednostkowego wystąpienia tego rodzaju przewinienia należy karę odpowiednio miarkować, natomiast w razie notorycznego naruszania przez pracownika porządku pracy w ten sposób należy zastanowić się nad zwiększeniem wysokości kary.

Ponieważ, jak wynika z pytania, wcześniejsze samowolne wychodzenie z pracy jest notoryczne, nie ma przeszkód, by pracownika, który wielokrotnie w ten sposób postępował, ukarać potrąceniem pełnej dniówki. W takiej sytuacji nie można mówić o tym, by srogość kary była niewspółmierna ze stopniem naruszenia obowiązku pracowniczego.

Pracownik niewykonujący pracy nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Zgodnie bowiem z przepisem Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za czas niewykonywania pracy tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Jeżeli zatem nie wykonywał on pracy z powodu wcześniejszego wyjścia z pracy bez usprawiedliwienia, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, tj. za 10 lub 3 minuty pracy. Obniżenie wynagrodzenia o należność za czas nieprzepracowany nie jest formą kary, lecz skutkiem prawidłowego rozliczenia.

art. 87 § 1 pkt 4, § 4, art. 100, art. 108 § 2, § 3, art. 111, art. 128, art. 129 Kodeksu pracy.

Magdalena Opalińska

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »