| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym od pracy

Jak rekompensować dyżur pełniony w dniu wolnym od pracy

Pracownik świadczący pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, pełnił w zakładzie pracy dyżur w dniu dla siebie wolnym od pracy, tj. w sobotę. Przez 4 godziny tego dyżuru nie podjął pracy. Jak w takim razie należy mu ten dyżur rozliczyć? Czy pracownikowi przysługuje cały dzień wolny do odbioru za dyżur, czy tylko czas wolny odpowiadający długości dyżuru, tj. 4 godziny wolne?

RADA

 Czterogodzinny dyżur pełniony w dniu, który zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem czasu pracy jest dla niego dniem wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, jeśli pracownik podczas tego dyżuru nie wykonywał pracy, rekompensuje się czasem wolnym w wymiarze 4 godzin.

UZASADNIENIE

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pełnienia dyżuru, czyli do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu. Czasu takiego dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. W zamian za czas takiego dyżuru pracownikowi przysługuje, co do zasady, rekompensata w postaci czasu wolnego w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. W razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego, za czas dyżuru przysługuje wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.

Jeżeli pracodawca ma zamiar zrekompensować pracownikowi czas dyżuru czasem wolnym, to za każdą godzinę takiego dyżuru udziela mu godzinę czasu wolnego od pracy. Dotyczy to również dyżuru pełnionego w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a nawet w niedzielę czy święto, które są dla pracownika dniami wolnymi od pracy. Czas takiego dyżuru nie jest bowiem czasem pracy, a co za tym idzie, rozlicza się go na zasadach ogólnych ustalonych dla dyżuru, nie zaś dla czasu pracy. Jeśli taki dyżur był pełniony w domu, to pracownikowi, w zamian za czas dyżuru, nie przysługuje żadna rekompensata - ani pieniężna, ani w formie czasu wolnego.

Jeśli jednak podczas dyżuru pracownik wykonywał pracę choćby przez krótki czas, to czas wykonywanych przez niego czynności jest czasem pracy i jest rozliczany na zasadach określonych dla czasu pracy, a pozostały czas (gdy pracownik pozostawał jedynie w gotowości do świadczenia pracy) jest czasem dyżuru i rozliczamy go na zasadach ustalonych dla dyżuru.

PRZYKŁAD

Pracownik w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy pełnił 4-godzinny dyżur w zakładzie pracy. Podczas tego dyżuru musiał wykonywać czynności pracownicze przez 1 godzinę. Za tę jedną godzinę pracy pracownik powinien otrzymać 1 dzień wolny od pracy w terminie z nim uzgodnionym, nie później jednak niż do końca okresu rozliczeniowego. Ta jedna godzina pracy podczas dyżuru stanowiła bowiem pracę w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Za 3 pozostałe godziny dyżuru pracownik powinien otrzymać 3 godziny czasu wolnego od pracy - był to bowiem „zwykły” dyżur.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK