| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Jestem zatrudniona w zakładzie pracy w systemie równoważnego czasu pracy. Pracuję zgodnie z opracowanym przez kierownictwo zakładu harmonogramem.W związku z takim systemem pracy na podstawie regulaminu wynagrodzeń są wypłacane dodatki za pracę w godzinach popołudniowych, nocnych oraz z tytułu pracy w niedziele i święta. Jakie zasady obowiązują przy obliczaniu podstaw wymiaru zasiłku chorobowego, czy dodatki za pracę w godzinach popołudniowych, nocnych w niedziele i święta będą uwzględnione w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? - pyta Czytelniczka z Lublina.


Dodatki za pracę w godzinach popołudniowych, nocnych i świątecznych są dodatkami, które nie przysługują za wszystkie dni w miesiącu, dlatego w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego powinny być uwzględniane w kwocie faktycznie wypłaconej za dany miesiąc.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie (przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe) wypłacone przez okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Zgodnie zaś z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się składniki wynagrodzenia, które zgodnie z postanowieniem układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagrodzeniu ulegają zmniejszeniu za okres pobierania zasiłku chorobowego. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się również te składniki, które przysługują za czas faktycznie przepracowany, w tym dodatki za pracę w godzinach popołudniowych, nocnych i świątecznych.

Wysokość, w jakiej należy przyjąć dany składnik wynagrodzenia do podstawy wymiaru, zależy od zasady jego pomniejszania w przypadku usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Składniki wynagrodzenia, które zgodnie z przepisami płacowymi są zmniejszane proporcjonalnie, należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku po ich uzupełnieniu. Składniki wynagrodzenia zmniejszane na podstawie przepisów płacowych za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, ale nie w sposób proporcjonalny do okresu tej nieobecności, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. Uzupełnieniu nie podlegają również te składniki wynagrodzenia, które przysługują za dodatkowo przepracowany czas pracy lub za dodatkową wykonaną pracę, a także te składniki wynagrodzenia, które nie przysługują pracownikowi za wszystkie dni w miesiącu.

Odpowiedziała Anna Janczy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Talento

Firma konsultingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »