| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym

Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym

Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, powinien więc pracować po 7 godzin dziennie. Czasami jednak pracuje po 8 godzin dziennie, ponieważ ma zaświadczenie od lekarza, że może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Czy za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin należy mu się rekompensata w formie czasu wolnego lub dodatku za godziny nadliczbowe? Czy ta rekompensata należy się tylko wtedy, gdy pracownik będzie pracował powyżej 8 godzin dziennie?


RADA

Pracownikowi posiadającemu umiarkowany stopień niepełnosprawności i zaświadczenie o możliwości wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, który wykonuje pracę powyżej 7 godzin dziennie, należy się rekompensata w formie czasu wolnego lub dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin.

UZASADNIENIE

Czas pracy pracownika zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy pozostałych pracowników będących osobami niepełnosprawnymi nie może przekraczać 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.

Podane normy czasu pracy nie dotyczą jednak pracownika niepełnosprawnego:

• zatrudnionego przy pilnowaniu,

• który na własny wniosek został uznany przez lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne lub w razie jego braku lekarza sprawującego nad nim opiekę za zdolnego do pracy w wymiarze 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.

Ponadto nie można zatrudniać pracowników ze stopniem niepełnosprawności w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Pracownik niepełnosprawny może jednak wykonywać taką pracę, jeśli lekarz wyrazi na to zgodę. Jeśli lekarz wyda zaświadczenie, że pracownik posiadający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej, oznacza to, że norma czasu pracy 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo nadal go obowiązuje. Norma ta nie obowiązywałaby pracownika, gdyby lekarz wyraził zgodę na pracę pracownika w normalnym czasie pracy, tj. 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.


PRZYKŁAD

Lekarz przeprowadzający w zakładzie badania profilaktyczne na wniosek pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym orzekł, że może on wykonywać pracę w wymiarze 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. W takim przypadku wykonywanie przez tego pracownika pracy w wymiarze 8 godzin dziennie nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych. Nie może on jednak pracować w godzinach nadliczbowych, czyli więcej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Gdyby lekarz pozwolił mu na pracę jedynie w godzinach nadliczbowych, to wówczas mógłby pracować nawet powyżej 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, ale przysługiwałaby mu rekompensata za taką pracę po przekroczeniu 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Natomiast w przypadku jednoczesnego wyrażenia zgody przez lekarza na wykonywanie przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej oraz na wykonywanie pracy w wymiarze 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, pracą w godzinach nadliczbowych dla tego pracownika będzie praca powyżej 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

WAŻNE!

Wykonywanie pracy ponad 7 godzin dziennie przez pracownika posiadającego umiarkowany stopień niepełnosprawności, któremu lekarz pozwolił jedynie na pracę w godzinach nadliczbowych, jest pracą w godzinach nadliczbowych, gdyż norma dobowa czasu pracy dla tego pracownika wynosi 7 godzin.

Jeśli pracownik będzie wykonywał pracę przez 8 godzin dziennie, to 8. godzinę jego pracy będącą godziną nadliczbową muszą Państwo zrekompensować mu czasem wolnym najpóźniej do końca obowiązującego u Państwa okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż przepracowany przez pracownika, tj. za 1 godzinę pracy należy udzielić pracownikowi 1,5 godziny czasu wolnego. Jeśli nie udzielą Państwo pracownikowi czasu wolnego, wówczas będą Państwo zobowiązani do wypłaty mu 50% dodatku z tytułu wykonywania pracy w godzinie nadliczbowej ponad dobową normę. Gdyby jednak pracownik był zainteresowany otrzymaniem czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych, składając stosowny pisemny wniosek powinni Państwo udzielić mu czasu wolnego w tym samym wymiarze co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. W takiej sytuacji nie mają Państwo obowiązku udzielenia pracownikowi czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego, lecz w terminie z nim uzgodnionym.

• art. 151 § 1, § 3, art. 1511 § 1 pkt 1 lit. a i pkt 2, art. 1512, art. 281 pkt 5 Kodeksu pracy,

• art. 15, art. 16 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Ustalenie w umowie o pracę z pracownikiem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym 8-godzinnego dnia pracy zamiast zgodnego z prawem 7-godzinnego oznacza, że za każdą przepracowaną ósmą godzinę ma on prawo do wynagrodzenia w wysokości 1/7 dziennego wynagrodzenia wynikającego z umowy i do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. (Wyrok Sądu Najwyższego z 6 lipca 2005 r., III PK 51/2005, OSNP 2006/5-6/85)

• Stosowanie skróconej normy czasu pracy wobec pracownika niepełnosprawnego podejmującego zatrudnienie nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia ustalonego według godzinowej stawki osobistego zaszeregowania. (Uchwała Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2000 r., III ZP 6/2000, OSNP 2000/20/740)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK