| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Od kiedy zaczyna się czas pracy

Od kiedy zaczyna się czas pracy

Czas pracy to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Od kiedy liczyć czas pracy?

Okres pozostawania w dyspozycji pracodawcy, który decyduje o czasie pracy pracownika, rozpo­czyna się od momentu stawienia się pracownika do pracy w wyznaczonym przez pracodawcę miej­scu i kończy z upływem określonego czasu pracy lub później, jeśli istnieje konieczność wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych.

Czas dojazdu z domu do stałego miejsca pracy, jak również powrotu z pracy do domu nie jest zali­czany do czasu pracy.

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę (norma dobowa) i przeciętnie 40 godzin w przecięt­nie 5-dniowym tygodniu pracy (norma tygodnio­wa) w obowiązującym w zakładzie okresie rozli­czeniowym. W niektórych systemach czasu pracy (system równoważny, system skróconego tygodnia pracy, system weekendowy) norma dobowa czasu pracy może zostać rozszerzona do 12 godzin, a w szczególnych przypadkach nawet do 16 i 24 godzin.

Warunkiem pracy powyżej 8 godzin na dobę w takim przypadku jest wyznaczenie pracow­nikowi pracy w innych dniach poniżej 8 godzin na dobę lub zapewnienie większej liczby dni wolnych w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Praca powyżej wskazanych norm czasu pracy jest pracą w godzinach nadliczbowych. Powinna być rekompensowana czasem wolnym lub dodatkami przysługującymi oprócz normalnego wynagrodze­nia w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »